reklamı kapat

POPÜLER

Yarının geleceği için son gün: “Dijital bilim kurgu eserleri”

Bilim kurgu dünyasının sanatçıları etkilediğini görüyoruz. Her alandan sanatçılar teknolojinin de gelişmesiyle kendisini geleceği kurgularken buluyor.

Fotoğrafçılık ve dijital çizimlerin de bu alandan etkilendiğini görüyoruz. Dijital sanatçı Bryn G Jones, Londra’da yaşayan bir yazar ve illüstratör olarak tanınıyor. Hala masa oyunları sektöründe çalışan Jones, aynı zamanda reklam sektöründe ve çizgi roman dünyasında bulunuyor. Kickstarter’da destekçileri için halihazırda portreler çiziyor. Sanatçı eserlerini çoğunlukla Photoshop ve Procreate programlarını kullanarak oluşturuyor. Bryn G Jones’un çizimlerine baktığımızda ise yaratılmış bilim kurgu evrenlerinin dışında, sıradan yaşamla dijital yaşamı birleştirdiğini görüyoruz. Eserlerinde yer alan karakterlerin bazıları yüzyıllar önce çizilmiş yağlı boya tablolarının modernize ve bilim kurgu tohumunun eklenmesiyle şekillenirken, bazılarında Hollywood dünyasından simaları görüyoruz. Ancak Jones, kendisini sınırlandırmayan bir sanatçı olduğu için sıradan, sokaktan insanlara da eserlerinde yer veriyor. Böylelikle kendi bilim kurgu evrenini oluşturarak adeta bir yaşam alanı oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim kurgu sanatçıları besleyen bir kaynak

Geleceği daha karanlık ve soluk tonlarla ifade eden Jones, renk kullanmayı tercih etmeyen bir sanatçı. Ancak renkli eserleri de bulunuyor. Renk kullandığı dijital çizimlerine baktığımızda ise tek tondan gittiğini fark ediyoruz. Jones eserlerinde daha çok insan silüetlerini kullanıyor olsa da onun gibi dijital ürünler üreten sanatçılar eserlerinde farklı esintilere yer veriyor. Örneğin bir başka dijital sanatçı Denver Balbaboco eserlerinde günümüzün ünlü simalarını Rönesans dönemine benzer çizgiler kullanarak oluşturuyor. Daha önce haberini de yaptığımız Takumi Toxin de kendi tarzını dijital çizimlerine uyarlayan bir başka sanatçı. Hepsinin kendince bir tarzı bulunuyor.

Bryn G Jones ise eserlerini bilim kurgunun damarlarından besleyen bir beden olarak karşımıza çıkıyor. Hala Kickstarter‘da eserlerine destek bekleyen sanatçı, Twitter, Facebook, Instagram gibi birçok platformda da aktif olarak yer alıyor.

İlginizi çekebilir

Yapay zeka destekli iPad çizim uygulaması: Adobe Fresco