reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

yapay güneş

Çin tarafından hazırlanan yapay güneş bir kez daha rekor kırdı

Dünyanın teknoloji merkezi halini alan Çin, yapay güneş projesinde çok önemli sayılacak bir başarıya daha imzasını atmış durumda.

Advertisement

Ülkenin yapay güneş (Bu kavram tartışmalı) olarak adlandırdığı füzyon reaktörü, gündemimize geldiği en son denemede tam 100 milyon derece sıcaklığa ulaşmıştı.

O zaman Güneş’in merkez sıcaklığından tam altı kat daha yüksek ısıya ulaşan HL-2M Tokamak isimli reaktör, şimdi ise 160 milyon derece seviyesine çıkış yaptı.

Bu sıcaklıkta 20 saniye kalan Tokamak, 120 milyon derecede ise 2 dakika boyuna sabit kalabildi. Bu değerlerin süre bazında alan rekor olduğu söylendi.

Sputnik’ye yer alan habere göre Güneş’in çekirdek sıcaklığı 15.6 milyon derece santigrat olduğundan, Çin’in yapay güneşi bunun 10 katı sıcaklığa ulaşmış oldu.

Yapay güneş, temel olarak 2006 yılında faaliyete geçmişti. Radyoaktif atık içermeyen ve sera gazı emisyonu sorunu yaratmayan bu sistem, büyük ve uzun vadeli enerji üretimi için çok büyük önem arz ediyor.

2017 yılındaki denemesinde 50 milyon derecelik ısı elde edilen Tokamak, ulaştığı son nokta ile sınırları gerçekten sonuna kadar zorluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin, yapay güneş ile büyük adımlar atıyor

Bu santralin amacı güneşin içerisinde gerçekleşen nükleer füzyona benzer şekilde ısı elde etmek olarak açıklanıyor. Geleceğe yönelik gerçekten önemli olan proje, henüz sürekli kullanımda uzakta bulunuyor. Ancak bu proje üzerinde uluslararası destekle birlikte aktif olarak çalışılmaya devam ediliyor.

Son gelişme hakkında konuşan Şenzen’deki Güney Bilim Teknoloji Üniversitesi’nden bir fizik profesörü, bundan sonraki adımın bu ısı düzeylerinin bir hafta boyunca sağlanması olacağını söyledi.

Benzer bir sistem üzerinde Güney Kore’de de çalışmalar yürütülüyor. Temiz enerji kaynağı nükleer füzyon üzerinde çalışmalardan olan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research), gündemimize geldiği son denemede 100 milyon santigrat dereceye çıkmış ve bu sıcaklıkta 20 saniye boyunca çalışmayı başarmıştı.

Güney Kore merkezli araştırmacılar yapay güneş KSTAR üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bir sonraki hedefin 2025 yılı için 5 dakika aralıksız çalışma olarak konulduğu aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’den tam 200W hızlı şarj sistemi