reklamı kapat

POPÜLER

yapay güneş

100 Milyon santigrat dereceye çıkan yapay güneş KSTAR’dan gelen önemli rekor

Güney Kore’nin yapay güneş olarak anılan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) sisteminden rekor geldi.

Temiz enerji kaynağı nükleer füzyon üzerinde çalışmalardan olan KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research), yapılan son denemede önemli bir başarıya ve rekora imza attı. Kurulan altyapı tam 100 milyon santigrat dereceye çıktı ve bu sıcaklıkta 20 saniye boyunca çalışmayı başardı. 20 saniye çalışma çok az gelebilir ancak daha önceki rekorun 10 saniye olduğu, KSTAR’ın da 2019’da maksimum 8 saniye çalışabildiği aktarılıyor. Elbette Güney Kore merkezli araştırmalar KSTAR üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bir sonraki hedefin 2025 yılı için 5 dakika aralıksız çalışma olarak konulduğu aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay güneş konusunda Çin de çalışıyor

Nükleer füzyondan gelen temiz ve sınırsız enerji üzerinde Çin EAST sistemiyle faaliyet gösteriyor. Ülkenin yapay güneş olarak adlandırdığı bu füzyon reaktörü, geçtiğimiz sene yapılan denemede tam 100 milyon derece sıcaklığa ulaşmıştı. Gerçek Güneş’in merkez sıcaklığından tam altı kat daha yüksek ısıya ulaşan EAST, 0 zaman açıklandığı kadarıyla daha önceki denemeleri de ikiye katladı. Yapılan son denemede 10 MW seviyesinde ısıtma gücü elde eden yapay güneş, 2006 yılında faaliyete geçmişti. Radyoaktif atık içermeyen ve sera gazı emisyonu sorunu yaratmayan bu sistem, büyük ve uzun vadeli enerji üretimi için çok büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

SpaceX’in etkileyici son Starship denemesi