reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’den yeni telefonları için ilginç uygulama hamlesi

Huawei, ABD ambargosu altında ilginç hamleler planlamaya devam ediyor. Bu sefer yine uygulama ile alakalı bir gelişme var.

Biliyorsunuz ABD ambargosu nedeniyle yeni Huawei modellerinde Play Store başta olmak üzere Google uygulamaları ve servisleri yer almıyor. Firmanın Mate 30 serisi ve sonrasında çıkacak telefonları Android lisansı olmadığından ancak açık kaynak Android işletim sistemi üstüne kuruluyor. Bu yüzden de cihazlarda Google Mobile Services (GMS) yerine Huawei Mobile Services (HMS) kullanılıyor. GMS olmadığı için kullanıcıların Huawei’nin uygulama marketi AppGallery‘yi kullanıyor. Ancak bu market çok daha yeterli değil. Elbette firma bunu değiştirmek istiyor. AppGallery için her ülkedeki en popüler 100-150 uygulamayı HMS üstünden çalışır şekilde kullanıcılara sunmayı planlayan firma, gelen son bilgilere göre uygulama konusunda başka bir önemli adım daha atıyor. Eğer bu doğruysa yeni çıkacak telefonlarda mümkün olan 70 popüler uygulama ön yüklü olarak gelecek. Bu uygulamaların ülkeden ülkeye göre değişeceği aktarılıyor. Aynı zamanda Facebook ya da Google’ın uygulamaları bunlar arasında olmayacak deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi kısa süre önce bir araya geldi

Kısa süre önce “Global Developer Service Alliance (GDSA)” isimli bir ortaklık kuruldu. Arkasında dediğimiz gibi Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi firmalarının yer aldığı ortaklık, direkt olarak Play Store’a rakip olma gibi bir amaç gütmüyor. GDSA daha çok firmaların telefonları için oluşturdukları kendi uygulama marketlerine erişimi kolaylaştırıyor. GDSA sayesinde geliştiricilerin hazırladıkları bir uygulamayı aynı anda zahmetsizce bu Play Store’a alternatif uygulama marketlerine atabileceği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yakında tanışacağımız yeni akıllı telefonu