reklamı kapat

POPÜLER

Olympus STYLUS SH-1

Beş eksenli görüntü sabitleme sistemine sahip ilk kompakt: Olympus STYLUS SH-1

Aynasız ve kompakt sınıfta birçok iddialı makineye sahip olan Olympus, önemli bir yeniliğe daha imza attı. Firmanın STYLUS SH-1 adlı yeni modeli, dünyanın ilk beş eksenli görüntü sabitleme sistemine sahip kompakt fotoğraf makinesi oldu. Olympus OM-D E-M5’ten devralınan bu yenilik, hem fotoğraf hem de video kayıtlarında devreye giriyor ve sarsıntıların, dönüşlerinin neden olduğu titreşimleri ortadan kaldırıyor.

Olympus STYLUS SH-1
Yeni makine üzerinde 24 kat optik yakınlaştırma yapabilen bir lens bulunuyor. Bu yakınlaştırma oranının 35mm karşılığı 25mm – 600 mm aralığına denk geliyor. TruePic VII görüntü işlemcisi ve 16 megapiksel çözünürlüğündeki CMOS sensörü, makinenin hem görüntü kalitesini artırıyor hem de daha canlı renkler ve yüksek hassasiyet vadediyor. Makinenin en önemli özelliği ise şüphesiz beş eksenli görüntü sabitleme sistemi. Sistem, fiziksel olarak çalışıyor ve her türlü harekette sensörün sabit kalmasını sağlıyor. Bu sayede de flaş kullanamadığınız durumlarda, gece çekimlerinde hareketten kaynaklanan bulanıklıkların önüne geçebiliyorsunuz. Makine aynı zamanda elektronik olarak işlev gören hibrit görüntü sabitleme teknolojisine de sahip. Bu da aktif kullanımlarda yine titreşimlerin sorun olmasının önüne geçiyor.

Olympus STYLUS SH-1
Saniyede 11 kare hızında fotoğraf çekebilen makine, Interval Shooting fonksiyonuyla art arda 99 kare yakalayabiliyor. Bunların yanında çekimi kolaylaştıracak ve eğlenceli hale getirecek elektronik dengeleyici, dokunmatik renk ve parlaklık barları, dokunarak otomatik odaklama noktası seçimi ve filtreler de makinede yer alıyor. SH-1, HD çözünürlükte saniyede 120 kare hızında video kaydı yapabiliyor ve toplamda beş saate kadarlık time lapse videoları destekliyor.

Olympus STYLUS SH-1
Olympus’un PEN serisi makinelerinden ilham alarak tasarlanan SH-1, alüminyum bir gövdeye sahip. Sade tasarımlı gövde üzerinde yalnızca birkaç düğme ve tek bir kontrol tekeri bulunuyor Makinenin ön yüzü de deri görünümlü ve tutuşu kolaylaştıran bir materyalle kaplı. Arka yüzde, 3 inç büyüklüğünde ve 460 bin noktalı bir dokunmatik ekran bulunuyor. Dahili bir vizörü olmayan makineyi Wi-Fi bağlantısı üzerinden akıllı telefon ve tabletlere bağlayabiliyor ve bu cihazları hem vizör hem de uzaktan kumanda olarak kullanabiliyorsunuz. Wi-Fi sayesinde çektiğiniz görüntüleri kolayca farklı cihazlara da aktarabiliyor, sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyorsunuz.

Siyah, gümüş ve beyaz renk seçeneklerine sahip olacak ve mayıs ayında ABD’de satışa sunulacak makinenin fiyatı 400 dolar.

Olympus STYLUS SH-1
Olympus STYLUS SH-1

İLGİLİ HABERLER