reklamı kapat

POPÜLER

Westworld 2. sezon

Westworld 2. sezon 8. bölüm “Kiksuya” incelemesi

Sezon finaline adım adım yaklaşan Westworld, 8. bölümle beraber bizi geçmişe götürürken küçük bir sürprizi de beraberinde getiriyor.

Bu hafta oldukça ilginç bir bölümle karşı karşıyaydık. Aslında 7. bölümde görmeyi beklediğimiz, hikayeyi çok ilerletmeyen ancak yeni şeyler katan bir bölümü geride bıraktık. Artık sezon finaline geleceğimiz için bu sezon boyunca ortaya çıkan soru işaretlerini gideren bölüm, Shogun World kadar “ara bölüm” değildi belki ancak ara bölüm kategorisine alabileceğimiz kalibredeydi. Ne yazık ki sezon finali için pek ipucu vermedi ancak cevapladığı sorularla bu açığı kapattı diye düşünüyoruz.

Bu bölüm her şeyi başlangıcına geri döndük. Arnold’ın labirentinden Ford’un kapısına uzanan bu yolda, tıpkı Ford’un Siyahlı Adam yani William’a söylediği gibi, dizi de bizi her şeyin başladığı yere geri getirdi. Bu bölümün yıldızı Ghost Nation’ın da başında olan Akecheta’ydı. bildiğiniz gibi karakterimiz, Dolores ve Angela gibi park daha herhangi bir yatırımcıyla anlaşmadan önce var olan karakterlerden. Hatırlarsanız bu sezonun başlarında Logan’la görüşmeye Angela ve Akecheta gidiyordu. Ancak hikaye boyunca Akecheta’da ilginç gariplikler seziyorduk. Sık sık söylediklerimizden biri Akecheta’nın Maeve’in eski hikayesinde ne aradığıydı mesela. Sizemore’un cümleleriyle, “O kadar sakin ve sıkıcı” bir bölgede, kafa derisi yüzen bir yerlinin ne işi vardı? Bu soru ve daha fazlası ise bu bölüm bizi kucakladı.

Uyanış

Westworld izleyiciyi şaşırtmayı çok seven dizilerden. Nitekim biz “Maeve mi uyandı, ilk Dolores mi uyandı, gerçekten uyanan kim?” diye tartışırken dizi önümüze Akecheta’yı düşürdü. Çünkü Akecheta, Dolores’in labirent bulmacasını Arnold’ın öldürüldüğü gün bulup ilk uyanışına geçmişti. Ancak karakterimizdeki ilginçlik bununla sınırlı kalmıyor elbette. Akecheta’daki garipliklerin fark edilmesinden sonra muhtemelen Ford’un da isteğiyle karakterimize daha vahşi bir kimlik veriliyor ve kabilesinden ayrılmak zorunda kalıyor. Ancak Ghost Nation kabile ile alışverişe devam ederken Akecheta eski hayatındaki karısını görüyor ve uyanması gerçekleşiyor. İşte işler tam olarak dizide burada karışıyor. Akecheta’nın karısını gördükten sonraki uyanması, Logan ve William’ın Westworld’ü ziyaret zamanlarına denk geliyor. Yani karakterimiz on yıllardır uyanık ve bu onun için yeni bir şey değil. Bu da Akecheta’nın hikayesini dramatikleştiren en büyük detaylardan biri. Çünkü karakterimiz onca yıl neler olduğunu biliyordu ve bu sonu gelmez oyuna katlanmak zorunda kalmıştı. Peki ne için?

Bunu detaylandırmadan önce hikayesinden biraz daha bahsedelim. Birden fazla dünyanın olduğunu anlayan Akecheta, karısını da görüp tam olarak uyanmadan önce Logan’la karşılaşıyor. Buradan küçük bir hatırlatma yapalım. William, Logan’ı soyup, bir atın üstüne bindirip bilinmezliklere doğru yollamıştı. Bir süre sonra atı öle Logan’ın uzun müddet güneş altında kaldığı belli oluyor. Derisi kurumuş, sayıklamaya başlamış. Karakterimiz büyük bir travma yaşayarak delirmiş anlayacağınız. Bu da Logan’ın gerçek dünyaya döndükten sonra neden bu denli kendini uyuşturucuya verdiğini açıklıyor. Parktaki travmasını atlatamayan karakterimiz çareyi gerçek dünyadan tamamen kaçışta buluyor.

Akecheta Logan’a yardım ediyor ve kendi türünün gelip onu bulacağını söylüyor. Logan’ın çıkış kapısını sorması ise Akecheta’nin zihnine adeta kazınıyor. Daha sonra karısını gören karakterimizin uyanışı tamamlanıyor. Bu sırada işin arka tarafında William, Delos’u ikna ediyor ve parka yatırım sağlanıyor. Bir yandan da William kendi planını devreye sokuyor ve Dolores’e de gösterdiği inşaat alanını yapmaya başlıyor. Dizide bazılarının “görkem”, bazılarının “öteki vadi”, Dolores’in de “silahını” kullanacağı yer burası muhtemelen. Bu inşaat alanının yapım aşamasına Akecheta da şahit oluyor ve o an yanlış bir dünyada olduğunu anlıyor. Kaçmaya karar verdiğinde ise elbette eski karısını da yayına almak için plan yapıyor. İlk etapta işler Akecheta için iyi yönde gidiyor gibi olsa da bu hamlesi karısının depoya kaldırılmasına sebep oluyor. Yakalanan karısını ekip yeni bir robotla değiştiriyor. Karakterimizin de aslında hikayesi tam olarak burada başlıyor.

Kafa derisine gizli labirent

Karakterimiz bir çıkış yolu, karısını kurtaracak bir çözüm arıyor ancak aramaları sonuçsuz kalıyor. O zaman yanlış yerde aradığını fark edip “öbür dünyaya” gitmesi gerektiğini anlıyor. Akecheta ilk kez öldüğünde anlıyoruz ki karakterimiz 10 yıl boyunca bir kez bile ölmemiş. Çünkü robotların güncellemeleri öldüklerinde yapılıyor ve karakterimiz sadece tek bir güncelleme almış bu zaman kadar. Ölmeden önce, her yerde karısını aramış ve artık ölmek üzereyken, umutsuzluğa düşmüşken yolu Maeve ve kızının evine uzanmış. Küçük kız Akecheta’ya yardım etmiş ve o da kıza karşı minnetini ödemeye karar vermiş. Bu noktada Akecheta’nın neden Maeve’in hikaye döngüsüne girdiğini de anlamış oluyoruz. Karakterimiz görünenin aksine korkutucu değil koruyucu olmaya çalışıyor. Tüm aramaları sonuç vermeyince bir nevi kendini öldüren karakterimiz güncelleme sırasında kalkıyor ve buzluğa gidiyor. Orayı nasıl bulduğu ise bize göre Mesh Network’le bağlantılı. Bir şekilde oraya ulaşan Akecheta karısını kurtaramayacağını anlıyor. Ancak bu dünyadan kurtulmak için labirenti herkese anlatmaya başlıyor. Bir nevi robotların bilinç kazanmasında rol oynuyor.

Burada karakterimizin dönüm noktası ise Ford ile karşılaşmasıyla oluyor ve yeni bir bilgi ediniyoruz. Akecheta nasıl Ford’u izliyorsa Ford da karakterimizi gözlüyormuş. Ford, Akecheta’nın amacını anlamak için onu sorguluyor. Dolores’e Ölüm Getiren adını takan Akecheta, insanlara bu dünyanın yanlış olduğunu anlatmak için labirenti yaydığını söylüyor. Ve sonra ekliyor “Bu onların kapıyı bulmasını sağlayacak.” Ford’un yüzündeki ifadeden anladığımız kadarıyla, Kapı oyunu Ford’un aklına ilk olarak burada geliyor. Bunu hayli ilgi çekici bulan karakterimiz Akecheta’nın aklındakileri öğrenmek istiyor. Akecheta başka bir dünyaya çıkan gizli bir kapı olduğunu ve kaybettikleri her şeyi barındırabileceğini söylüyor. Karanlıkta açan bir çiçek olarak nitelendirdiği Akecheta’ya daha fazla ışık vererek gelişmesini sağlamak isteyen Ford ise, karakterimize yeni bir bilmece veriyor: “Ölüm Getiren benim için döndüğünde sen de insanları toplayıp yeni dünyaya götürmen gerektiğini anlayacaksın.” Bu cümle yerlilerin neden sürekli insanları toparladığını da bir nevi açıklıyor aslında. Yine koruma iç güdüsüyle ancak tam olarak bizim tahmin ettiğimiz gibi değilmiş anlayacağınız.

Burada bu konuşmanın 1. sezonun başlarında geçtiğini düşünüyoruz. Hatırlarsanız Siyahlı Adam yani William çıktığı keşifte karakterlerden birinin kafa derisini yüzmüş ve labirenti bulmuştu. Bu labirent sembolü ise Ghost Nation tarafından “robotlar unutmasın” diye kafa derilerine işleniyordu. Hatta küçük kız ve MAeve için de aynısını yapmak isteyen Akecheta’nın niyeti yanlış anlaşılmış bu yüzden anne-kız tarafından korkuyla karşılanmıştı. Yani Ford’un ölüm planları düşündüğümüzden biraz daha geçmişe dayanıyor olabilir. Ford bu sözleriyle Akecheta’yı doğrudan öteki vadiye yani inşaat alanına yönlendiriyor. Journey into the Night oyununu yazan Ford’un bu oyunu sanılanın aksine Dolores’in değil Akecheta’nın attığı temellere kurduğu anlaşılıyor.

Maeve’in hapsoluşu

Bölüm sonunda ise Akecheta’nın bu hikayeyi sadece Maeve’in kızına değil Maeve’e de anlattığını fark ediyoruz. Akecheta, Maeve’e kızını koruyacağına söz veriyor, her zaman yaptığı gibi… Ve ona hayatta kalırsa onları bulmasını söylüyor.

Maeve durumunda ise bu zamana kadar yer yazdığımız bilgilerin doğrulandığı bir bölüm oldu. Daha önce de bahsettiğimiz gibi karakterimiz sadece diğer hostlara komut vermekle kalmıyor aynı zamanda onların gözünden görebiliyor ve onlarla Mesh Network sayesinde uzaktan iletişim kurabiliyor. Ancak ne yazık ki mevcut konumundan kolay kolay kurtulacak gibi görünmüyor. Hale’in eline düşen karakterimizin yönetici seviyesinde komutlar verebildiğini anlayan ekip bunu kulanmak isteyecektir. Tıpkı Dolores’in de dediği gibi Maeve’i parçalayıp, kendilerine karşı kullanmak isteyecekler. Sizemore’un çaresiz odayı terk etmesi ise biraz hayal kırıklığı yaratmadı değil. Maeve’e gerçekten yardım etmek isteyen karakterimiz, otoriteye boyun eğdi gibi görünüyor. Tabii hala sürpriz bir hamle yapabilir. Öte yandan Maeve’in dışarıdakilerle hala konuşabildiğini biliyoruz. Onların gözünden görebildiği için nereye gittiklerini öğrenebilir. Kendi kaçışına gelince… Hatırlarsanız kızını alıp kaçtığında Hector ve ekibin kalanını geride bırakmıştı. Bunlardan biri de teknisyen Lutz’du. Maeve’in onlara mesaj göndermesiyle Lutz ekibi içeri sokup, bir kaçırma operasyonu düzenleyebilir diye düşünüyoruz.

Burada unutmamamız gereken bir detay var. Maeve’in yakalandığı zamanla Bernard’ın sorgu zamanı kesişmiyor. Dolores saldırısı, Bernard’ın robot olduğunun anlaşılmasından önceydi çünkü. Yani binada bir yerlerde zihninde Ford olan Bernard dolaşıyor olabilir. Maeve’in ikinci kaçış yolu da Ford’un kendisi olabilir.

Siyahlı Adam

Siyahlı Adam ve Akecheta’nın yolları ise Maeve’de kesişiyor. Maeve’in kızını öldüren William’ı durduramayan Akecheta belli ki bunun da acısını taşıyor. Bu sebeple William’ın ölmesini istemedi. Çünkü ölüm bir kurtuluş olacaktı onun için. Bu bölüm aslında William’ın “yardımına” kızı koşar diyorduk. Düşüncemiz de gerçekleşti ancak bölümün sonunda. Burada kızın daha önce William’a yalan söylediğini de anlamış olduk. Gerçekten de babasının mahvoluşunu izlemeye geldiğini söyleyen kızı, William’ı alıp gidiyor. Ancak nereye gittikleri büyük bir soru işareti. Akecheta’nın herkesi öteki vadiye götürdüğü düşünülünce üstelik…

Bölüm ise bizi ilginç bir iyilik/kötülük çarpışmasına doğru sürüklüyor. Dolores, tamamen şiddet ve intikam odaklı bir yolla ilerlerken, Akecheta ve Maeve sevgi motivasyonu ile kurtuluşa ilerlemek istiyor. Karakterlerimizi bekleyen çıkar çatışması nasıl sonuç verecek bu da bir başka soru işareti.

Dokuzuncu bölümle beraber aksiyonun artmasını beklediğimiz dizide, düğümler de çözülecek gibi görünüyor.

TÜM İNCELEMELER