reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Teoriler başlasın: Westworld’ün 2. sezonu için ilk ipuçları geldi

2017’yi yarılamışken, televizyon ekranlarında görmeyi özlediğimiz bir yapım varsa o da kuşkusuz Westworld. Geçtiğimiz sezon her bir bölümü ince ince işlediğimiz ve incelediğimiz dizinin yeni sezonu 2018‘de yayınlanacak. Ancak Westworld’den yeni haberler geldi ve hepimiz biliyoruz ki bu da yeni teoriler demek.

Bu ay düzenlenen San Diego Comic Con’da yer alan panellerden biri de Westworld’e ait. Bunu duyurmak adına Discover Westworld sitesinin rehber robotu Aeden, haziran sonu kayıtlı kullanıcılara e-posta attı. Rezervasyon sistemindeki hatadan dolayı özür dileyen Aeden, her şeyin kontrol altında ve parkın eskisinden de kalabalık olduğunu söylüyordu. Robert Ford’un yeni hikayesi Journey Into Night‘ın ayağımıza, San Diego’ya geldiğini müjdeliyordu. Sonra geçtiğimiz günlerde site hareketlendi ve yeni bir şey oldu…


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Westworld dizisine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız detaylar izleme keyfinizi kaçırabilir.


Hatırlarsanız geçtiğimiz sezonu robotların ayaklanmasıyla kapatmıştık. Dolores Robert Ford’un “veda” konuşmasında sahneye çıkarak Ford’u vurmuş ve ayaklanmayı tetiklemişti. Dev bir karmaşanın başlangıcı olan bu hamleyi unutulmaya terk edilmiş robot ordusunun misafirlerin konumuna doğru saldırısı izlemişti. Bu heyecanlı sezon finalinin ardından dizinin 2018’e kadar gelmeyeceğini öğrenmek büyük bir yıkım oldu. Ancak HBO SDCC 2017’deki panel için siteyi güncelleyince yeni bir ipucu elde etmiş olduk.

Discover Westworld‘e girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken sitenin o kadar da “kusursuz” çalışmıyor olduğu. Site esasen sezon finali sonrası tamamen kapanmıştı. Ancak bir şekilde yeniden başlatılan sistem hala arızalı gibi görünüyor. Arkada oynayan video sürekli kare atlıyor mesela. Öte yandan Aeden aramıza geri dönmüş, bize Journey Into Night’la ilgili bilgiler verirken işin ucu hep Comic Con’a uzanıyor elbette. Ancak sitede gelecek sezona dair bizi bu kadar heyecanlandıran güncelleme bunların hiçbiri değil.


Siteye girdiğinizde birkaç saniye sonra ekranda bir konuşma paneli beliriyor ve çok kısa bir süre ekranda kalıyor. Ara ara çıkan bu panelde “bilinmeyen bir kullanıcı” yardım istiyor. “Orada kimse var mı? Bir şeyler yanlış gitti. Yardıma ihtiyacımız var” cümlelerini ekranda görüyoruz. Bu bilinmeyen kullanıcı mesaj göndermeye devam edecekken cümlesi yarıda kesiliyor ve “kayıtlı kullanıcı” her şeyin yolunda olduğunu ve kutlamaların devam ettiğini söylüyor. Peki bütün bunlar ne anlama geliyor?

Bu kısacık video kliple tahmin edersiniz ki internet teorilerden teorilere koşmuş durumda. En popülerlerden biri bu “bilinmeyen kullanıcı”nın Ellie olduğu yönünde. Hatırlarsanız geçtiğimiz sezon Bernard’ın sağ kolu olan Ellie, olayları çözmeye çok yaklaşmış ve bu yüzden Bernard tarafından kaçırılmıştı. Kaçırılmıştı diyoruz çünkü Ellie’nin öldüğünü görmedik, sadece Bernard’ın ağzını kapatarak onu bir yere çektiğini gördük. Ellie’nin akıbetinin sezon boyunca açıklığa kavuşturulmaması izleyicilerde onun yaşadığı düşüncesini uyandırdı. Bu yüzden Ellie’nin bir şekilde sisteme girdiği ve yardım istediği düşünülüyor.

Öte yandan son karmaşa düşünülünce yardım isteyen kişi bir şekilde açık bir panele erişmiş ziyaretçi de olabilir. Bir şeylerin ters gitmesi durumu Ford’un öldürülmesiyle başlayan dev karmaşayı çok güzel özetliyor. Robotların ayaklanmasıyla beraber sistemin kendi kendini düzeltmesi ve “dışarıdaki” insanlara herhangi bir sorun olmadığını söylemesi ise şaşırtıcı değil elbette.

Yeni sezon için çekimlerine ufak ufak başlanan Westworld’ün 2. sezonu ise ilk sezonun kaldığı yerden başlamayacak. Yani tüm o karmaşa dindikten sonra diziye başlayacağız. 2018’de yayınlanacak yeni sezon için sabırsızlanırken, ilk sezonun incelemelerine haberin devamından ulaşabilirsiniz.

TÜM İNCELEMELER
Westworld 1. Sezon 1. Bölüm “The Original” incelemesi
Westworld 1. Sezon 2. Bölüm “Chestnut” incelemesi
Westworld 1. Sezon 3. Bölüm “The Stray” incelemesi
Westworld 1. Sezon 4. Bölüm “Dissonance Theory” incelemesi
Westworld 1. Sezon 5. Bölüm “Contrapasso” incelemesi
Westworld 1. Sezon 6. Bölüm “The Adversary” incelemesi
Westworld 1. Sezon 7. Bölüm “Trompe L’Oeil” incelemesi
Westworld 1. Sezon 8. Bölüm “Trace Decay” incelemesi
Westworld 1. Sezon 9. Bölüm “The Well-Tempered Clavier” incelemesi
Westworld 1. Sezon 10. Bölüm “The Bicameral Mind” incelemesi