reklamı kapat

POPÜLER

tatlı su kaynağı

Tatlı su kaynağı için alternatif bulundu: Buz dağı taşımak!

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yatırımcı ve iş insanı Abdulla Alshei, Antarktika’dan Cape Town ya da Perth’e bir buz dağı getirerek tatlı su kaynağı testini yapmayı planlıyor.

Yıllar önce daha fazla yağmur için yapay dağ inşa eden BAE, şimdi ise tatlı su kaynağı oluşturmak için Antarktika’dan buz dağı fikriyle geliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden iş insanı Abdulla Alshei, içilebilir su getirmenin yeni bir yolunu buldu: Bir buz dağını kıyıya kadar getirmek! Ulusal Danışman Bürosu’nun da genel müdürü olan iş insanı Alshei, buzdağının nasıl taşınacağını da söyledi. Öncelikle Alshei ürettiği metal bir kayışa güveniyor. Hatta buz dağının dünyayı dolaşırken parçalanmasını önleyen bu ürün için patent başvurusu bile yaptı. Metal buz dağı kayışı kullanılsa bile buz dağı kütlesinin yüzde 30’unu kaybetmesi bekleniyor.

Tatlı su kaynağı olacak buz dağı önce başka bölgelerde denenecek

Bahsi geçen buz dağının önce Güney Afrika’da Cape Town’a ya da Avustralya’daki Perth’e test için götürülmesi düşünülüyor. Buz dağını taşıma yolculuğunun altı ay süreceği ve 100 milyon ile 150 milyon dolar arasında bir meblağa mal olacağı söyleniyor. Taşıma sürecinin ilk etabında, daha küçük bir buz dağının su toplamak için kullanılacağı aktarılıyor. Tatlı suyun elde edilmesi ve depolanması konusunda önemli bir adım olduğu söylenen projenin tatlı suyu kullanmada daha tasarruflu olacağı düşünülüyor.

Bilindiği gibi BAE’nde bulunan yerleşim yerleri kuraklık ile karşı karşıya. Kısıtlı su kaynaklarının bulunduğu bölgede bu nedenle suya daha kolay ulaşım için alternatif yollar da aranıyor. İşte bu proje ile tatlı su kaynaklarına yeteri kadar ulaşamayan bölgenin, kolay ve tasarruflu bir şekilde tatlı suya ulaşması hedefleniyor. Tasarruf edilmesi üzerinde de durulan bu proje aynı zamanda çevreye de olumlu etkilerinin olacağının altı çiziliyor.

Konuya dair yönlendirilen ekosistem zarar görecek eleştirilerini kabul etmeyen Abdulla Alshei, aksine :”Çevresel değerlendirme etkisi yapıldı ve ekosisteme ve çevreye en az düzeyde etki gösterdiğini”  söyledi. Hatta önceki projelerin de hedefinde olan BAE’ne daha fazla yağmur yağmasına da katkısının olacağı söyleniyor. Bunun yanında ülkedeki tarıma fayda sağlayabileceğini söylüyor.

İlginizi çekebilir

Diamond Sürdürülebilir Şehir’de LG HVAC VRF çözümü