reklamı kapat

POPÜLER

buz dağı küresel ısınma

Şaşırtıcı küresel ısınma çözümü: Buz dağı üreten gemi [İzle]

Buz dağı üreten gemi, Kuzey Kutbu’nu tekrar eski haline getirmek ve küresel ısınma sorununun olumsuz etkilerini tersine döndürme çabalarının bir sonucu diyebiliriz.

Küresel ısınma gerçeğiyle mücadele etmek isteyen Faris Rajak Kotahatuhaha ve tasarımcı ekibi ilginç bir konsept önerisi sunuyor. Bu kapsamda Kuzey Kutbu‘nda yaşanan buz erimelerine karşı buz dağı üretecek bir gemi düşünülüyor. Denizaltı benzeri gemi önce denizden haznesine su dolduracak, sonrasında ise bu su kütlesini buza çevirecek ve denizin belirlenen kısmına bu buz dağını bırakacak. Buz dağının sayısı arttıkça ise iklimin yavaş yavaş eski haline dönebileceği düşünülüyor. Bu çılgın fikir aslında uluslararası bir yarışmada ikincilik ödülünü aldı. Siyam Mimarlar Birliği tarafından düzenlenen uluslararası yarışma için hazırlanan konsept videosuna bakıldığında ise hiç olmayacak gibi durmuyor. Tasarımcılar minyatür buz dağları oluşturmak için bir dizi denizaltı benzeri araç tasarımı öneriyor.

Küresel ısınma çözümü olarak buz dağı üretmek

küresel ısınma buz dağı

Kotahatuhaha’nın ekibi bu konsepti, Kuzey Buz Denizi‘nin yeni buz kütleleri oluşturmak üzere iç içe altıgen buz blokların kullanılmasına dayanıyor. Denizden alınan su kütlelerinin dondurulmasıyla Kuzey Kutbu bölgelerinin “yeniden buzlanmasını sağlamak” amacı taşıyan bu proje oldukça iddalı duruyor. Tasarımcı, “Bu fikrin ana hedefi, küresel iklimin dengesi üzerinde doğrudan etkisi olan kutupsal ekosistemi yeniden kurmak” diyor ve bu senaryoda süreci geri döndürmek adına daha iyi bir hamle olduğunun ise altı özellikle çiziliyor. Bu gemi konsepti dünyanın kutup buzları erimesine dair proaktif bir cevap olarak gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Denizaltı benzeri gemi, deniz altındaki suyu içindeki altıgen benzeri hazneye suyu doldurma prensibine dayanıyor. Sonrasında geminin içinde bulunan türbinler sayesinde su dolu depo soğuk hava ile soğutulacak ve donma işlemi hızlandırılacak. Bu işlem sırasında, gemi deniz yüzeyine geri dönecek ve tank güneş ışığından korumak için kaplanacak.

Süreci hızlandırmak için tuzun bir kısmını sudan filtrelemek için bir sistem de kullanılıyor olacak. Su donduğunda, gemi tekrar suya dalıyor ve 2.027 metreküp hacminde bir “minyatür buz dağı ” bırakıyor. Bu minyatür buz dağları daha sonra daha büyük bir buz kütlesi oluşturmak için petek yapısında toplanıyor. Yani en azından hedeflenen projede bu aşamaların olması planlanıyor.