reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube CEO’sundan tartışma yaratan konuya dair özür

Geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinden homofobik söylemlerde bulunan muhafazakar yorumcu, oyuncu ve komedyen Steven Crowder, videosunda Carlos Maza’yı aşağılayan sözler sarf etmişti. Konuyu YouTube’a bildiren Maza şikayetine olumlu geri dönüş almamıştı.

Tartışma yaratan YouTube kararı özellikle Twitter’da çok konuşuldu. Carlos Maza da homofobik ve ırkçı saldırgan tavırlara iki yıldır maruz kaldığını ve şikayet ettiği Crowder’ın bu tavrına dair YouTube’un hiçbir yaptırım gerçekleştirmediğini Twitter hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştı. Şimdi ise YouTube CEO’su Susan Wojcicki çıktığı bir programda konuya dair soruları yanıtladı. Wojcicki konuya dair çok üzgün olduklarını söyleyerek, YouTube’un LGBTİ’li bireyler için bir ev olduğunu vurguladı. Konuşmasının devamında ise YouTube’un hiçbir yaptırım kararı almamasında oldukça zorlandıklarını ekledi. Yine de Wojcicki, şirketin taciz politikasını uygulamadaki tutarlılığı işaret ederek, Crowder’ın paylaştığı videoya dair verdikleri karardan geri adım atmayacaklarının altını çizdi. Wojcicki:“Sadece politika açısından tutarlı olmamız gerekiyor. Çünkü o içeriği kaldırırsak, kaldırmamız gereken çok fazla içerik olacak” diyerek kendi politikalarına gönderme yaptı.

YouTube kararı kullanıcılar tarafında da oldukça tartışılan bir konuydu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wojcicki’nin konuşmasına gönderme yapan Carlos Maza ise Twitter’da, “Eğer nefret içeren konuşma ve tacizi düzenlemiyorsanız, aslında homoseksüel insanlar için bir “ev” yaratmadınız” diyerek eleştiride bulundu. Tweetin devamında ise “Ev yaratmanın aksine homoseksüel insanların ekstra bir bedel ödemek zorunda kaldıkları bir yer yarattınız” diyerek sert eleştirilerde bulundu.

https://twitter.com/gaywonk/status/1138237517495492608?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1138237517495492608%7Ctwgr%5E393039363b74776565745f6d65646961&ref_url=https%3A%2F%2Fmashable.com%2Farticle%2Fyoutube-ceo-crowder-maza%2F

İlginizi çekebilir

YouTube ekranı kaydırma özelliği