reklamı kapat

POPÜLER

Youtube

YouTube, önemli bir tartışma konusuyla gündemde

Dünyada ırkçılık ve dinlere karşı geliştirilen nefret söylemlerinin yanında bir de homofobik tacizleri içeren söylemler bulunuyor . YouTube ise bu söylemlerin oldukça yoğunlaştığı bir platform olarak karışımıza çıkıyor.

Sosyal medya üzerinden tanık olduğumuz nefret söylemlerinde YouTube, verdiği bir karar ile tartışma başlattı. Geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinden homofobik söylemlerde bulunan muhafazakar yorumcu, oyuncu ve komedyen Steven Crowder için hiçbir yaptırım uygulanmaması tartışma konusu olmuş durumda. YouTube’da Vox ’tan tanıdığımız Carlos Maza ’yi hedef alan Crowder, internet üzerinde yeni bir tartışmanın doğmasına neden oldu. Carlos Maza ise homofobik ve ırkçı saldırgan tavırlarına iki yıldır maruz kaldığını ve şikayet ettiği Crowder’ın bu tavrına dair YouTube’un hiçbir yaptırım gerçekleştirmediğini Twitter hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Steven-Crowder

YouTube:”Politikalar ihlal edilmiyorsa paylaşım yapılabilir”

Şikayetler üzerine, Steven Crowder ‘ın yayınladığı videoların homofobik ve ırkçı söylemlere sahne olup olmadığını araştıran popüler platform, şikayetleri değerlendirdiklerini söylüyor. Ancak YouTube, incelenen videolardaki dilin yer yer “incitici” olduğunu kabul etse de platformun politikalarını ihlal etmediğini söylüyor. Video platformu herkesin “ politikalar kapsamı ” dahilinde görüşlerini ifade etmesine izin verdiğini aktarıyor. Bunun yanında:”Düşünceler çok rahatsız edici olabilir, ancak politikalarımızı ihlal etmiyorlarsa paylaşımlar sitemizde kalacaktır” diyerek Steven Crowder’ın bu ihlalleri yapmadığını belirtiyor.

https://twitter.com/gaywonk/status/1136056663927087105?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1136056663927087105&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.web-tekno.com%2Fyoutube-onemi-bir-tartisma-konusuyla-gundemde%2F

Carlos Maza geçen günlerde, Crowder’ın videolarındaki tacizi anlatan Tweet flood’u başlatmıştı. İnternet yorumcusu Crowder, Maza ile alay etmek için ona “lispy queer” diyerek hem ırkçı hem de homofobik yorumlar içeren video yayınladı. Gelen tepkilerden sonra YouTube’un konuya dair yeni yaptırımlar yapıp yapmayacağı ise merak konusu olmuş durumda.

İlginizi çekebilir

YouTube fenomeni Gabriella ile tanışın