reklamı kapat

POPÜLER

facebook ve youtube

YouTube Facebook’u devirmeye hazırlanıyor

YouTube ve Facebook internet kullanıcılarının en yoğun kullandığı siteler arasında yer alıyor. Birbirleriyle rekabet halinde olan bu iki sitenin mücadelesinde liderliği kimin ele geçireceği belli oldu.

Bildiğiniz gibi söz konusu en fazla ziyaret edilen internet siteleri olduğunda Facebook büyük bir kayıp yaşıyor. Sitede yapılan değişiklikler, algoritma farklılıkları ve firmaların kullanıcılara ulaşmasının zorlaştırılması platformun kan kaybetmesine neden oldu. Kullanıcı sayısıyla dudak uçuklatan site gençler tarafından terk ediliyor da diyebiliriz. Onun yerine gençlerin Instagram‘a yöneldiği açıkça ortada. Bu durum da YouTube’un işine yarayacak gibi görünüyor. Normalde Facebook Amerika’da en çok tıklanan ikinci site. Aylık 8.5 milyar tık aldığı tahmin ediliyordu. Fakat son iki senede bu rakam 4.7 milyara kadar düştü. Bu da trafiğin neredeyse yarı yarıya azaldığı anlamına geliyor. YouTube ise üçüncü sırada yer alıyor. Fakat platformun yaşadığı kan kaybıyla ikinciliği YouTube ele geçirecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öte yandan birinci sırada Google yer alıyor. Her gün arama motorunu kullananların sayısı o kadar fazla ki, onun birinciliği kimseye kaptıracağını zannetmiyoruz. Asıl mücadele ise ikincilik için veriliyor. Eğer YouTube Facebook’u devirmeyi başarırsa ilk iki sıra Alphabet firmasına ait platformların olacak.

İlgili Video

Video dünyasının yeni rakibi IGTV