reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’tan video alanında büyük atılım

Bir yanda Netflix, Amazon, Hulu gibi platformlar, öte yanda YouTube Red ve YouTube TV… İnternet üzerinden video izleme giderek daha fazla ilgi görmeye başlıyor. Öne çıkmayı başaranlar ise orijinal içeriklerini üreten platformlar oluyor. Facebook da video alanında geri kalmamak için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Facebook’un daha fazla videoyu izleyicilerle buluşturmak istediği ve video üzerinden etkileşim almak için çabaladığı bir süredir biliniyor. Facebook tarafından yapılan güncellemeler video izlenme oranını artırmaya odaklanıyor. Öte yandan bir süre önce videolara reklam ekleme opsiyonu da kullanıma sunuldu. Bu sayede hem video yaratıcıları hem de Facebook daha fazla gelir elde edebilir hale geldi. Bundan sonraki hedefin orijinal içeriklere yönelmek olduğunu zaten biliyorduk. Diğer video platformlarıyla yarışmak ancak orijinal içerikler üretmekle mümkün oluyor. Bu alanda öne çıkan ise Netflix oluyor. Orijinal içeriklere senede 6 milyar dolar yatıran Netflix sadece etkileşim almakla kalmıyor, aday olduğu ödüllerle de adından söz ettiriyor.

Son gelişmeler Facebook’un da orijinal içeriklere ağırlık vermeye hazırlandığını gösteriyor. The Wall Street Journal‘ın haberine göre Facebook gelecek yıl sadece orijinal içeriklere 1 milyar dolarlık bütçe ayırdı. Şimdiye kadar gördüğümüz yapımların yanı sıra bölüm bölüm ilerleyen videolara da yer verilecek. Facebook bu mantığa sahip içeriklere bölüm başına 3 milyon dolar ödeme yapmayı kabul ediyor. Öne çıkan tür ise komedi oluyor.

YouTube Red ve Amerika’nın belli bölgelerinde hizmette olan YouTube TV’nin sunduğu alternatifler göz önünde bulundurulunca internet yayıncılığında rekabet kızışıyor gibi görünüyor. Facebook’un bu alanda ilerleme kaydedebilmek için elini çabuk tutması gerekiyor.

YORUMLAR