reklamı kapat

POPÜLER

Amazon’un en büyük yardımcısı Kiva adlı bu robot [Video]

drone‘lara olan merakıyla bilinen online alışveriş devi Amazon’un depolarında çalışan Kiva isimli robotlar, ürünlerin depoda bulunması ve istenen yere götürülmesi anlamında çalışanlara büyük kolaylık sağlıyor.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere Amazon, içerisinde milyonlarca ürünü barındıran dev bir alışveriş platformu. Hal böyle olunca bu kadar ürünü bir yerde depolamak da zor. Ama daha zor olan bir şey varsa o da bu kadar ürün arasından istenen ürünü bulabilmek. Binlerce metrekarelik alanda çalışanların yürüyerek ürünlerin arasında dolaşması ve ürünü bulması hem zaman kaybına neden oluyor hem de çalışanların gereksiz yere yorulmasıyla sonuçlanıyor.

amazon-kiva
Amerika’da bulunan 50 tane Amazon deposunda toplam 10 binden fazla Kiva robot mevcut. Söz konusu robotlar istenen rafı kaldırarak istenen yere götürebiliyor. Örneğin bir oyunun paketlenmesi gerektiğinde robot oyunlar bulunan rafı altından kaldırarak götürüyor ve ilgili birime teslim ediyor. Çalışanlar ise paketleme işlerini tamamlıyor ve gönderi hazır hale geliyor. Robotların kaldırabildiği maksimum ağırlık ise 453 kilogram.

Üzerinde bulunan sensörler sayesinde çevreyi algılayabilen robotlar herhangi bir yere çarpmıyor ve yollarına engel çıktığı takdirde durabiliyor. Eğer robotlarda sorun oluşur ise firmada bulunan mühendisler hatayı birkaç saat içerisinde çözebiliyor. Bu robotların Amazon’a maliyetinin 775 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

VİDEO

YORUMLAR