reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Amazon Dash ile market alışverişinde devrim [Video]

Daha öncelerde de belirttiğimiz üzere, internet üzerinden satılabilecek herşeyi satmayı amaçlayan Amazon‘un bugün duyurusunu gerçekleştirdiği Dash adlı cihaz, mutfak alışverişini tehlikeli ölçülerde kolaylaştırıyor.

Ufak boyutlardaki cihaz, üzerinde yer alan LED tarayıcı sayesinde ürünlerin barkodlarını okuyabiliyor. Ev halkı, bitmek üzere olan veya istedikleri ürünlerin barkodunu okutarak alışveriş listesine ekleyebiliyor. Bir diğer seçenek ise, Dash üzerinde yer alan mikrofon aracılığıyla listeye eklenmek istenen ürünün adının söylenmesi olarak sunuluyor. Peki Dash’in amacı kullanıcıları için alışveriş listesi oluşturmak mı? Hayır.

AMAZONFRESH ÜYELİĞİ GEREKİYOR
Dash sahibi olabilmek için Amazon Prime Fresh üyesi olmak gerekiyor. Yıllık üyelik bedeli olan 300 dolar ödendiğinde cihaz ücretsiz olarak veriliyor. Üyelerin Dash ile oluşturdukları alışveriş listeleri ertesi gün kapılarına kadar geliyor. Üyeler, Dash yardımıyla Amazon Fresh üzerinden 500 binden fazla ürünü satın alabiliyor. Böylece kullanıcılar süpermarkete gitme gereği duymadan evlerindeki eksikleri hızlı biçimde Amazon Fresh üzerinden tamamlayabiliyor. Dash ile oluşturulan liste, mobil uygulama veya web sitesi üzerinden de düzeltilebiliyor.

Şu anda Amerika’nın California ve Washington eyaletlerinde faaliyete geçen uygulamanın kısa zamanda diğer eyaletleri de içerisine alarak genişlemesi bekleniyor. Bu yöntem her ne kadar alışverişi kolaylaştırsa da aile bütçesi açısından bir o kadar da tehlikeli görünüyor. Dash ile evdeki herkesin alışveriş listesine ekleme yapabilmesinin yanı sıra gereksiz harcamaları artırma ihtimalleri, kısa zamanda bir tüketim çılgınlığına dönüşme ihtimali taşıyor.

VİDEO