reklamı kapat

POPÜLER

Amazon

Amazon, kasiyersiz alışveriş sürecinde geri adım attı

Dünyanın en büyük alışveriş firmalarından Amazon, yurt dışında kullandığı kasiyersiz alışveriş sürecinde geri adım attı.

Alışveriş devinin ABD’deki fiziksel Amazon Fresh mağazalarında kullandığı kamera ve sensör temelli kasiyersiz alışveriş sistemini iptal edeceği aktarıldı. Şirket söylendiği kadarıyla bunun yerine “Dash Carts” adı verilen sistemi kullanacak. Bu sistemde kişiler aldıkları ürünleri direkt olarak akıllı yapıdaki alışveriş sepeti / arabası içerisinde tarayabilecek. Peki “Just Walk Out” adı verilen kasiyersiz alışveriş sistemi neden iptal edildi? Ortaya çıktığı kadarıyla kişilerin istedikleri ürünleri alıp kasada hiçbir ödeme yapmadan mağazadan ayrıldıkları sistemin (İnsanların çalışmadığı mağazalarda ödeme direkt olarak uygulama üstünden çekiliyordu) düzgün çalışması için Hindistan’dan 1.000’den fazla insan görev alıyormuş. Bu kişilerin ve sistemin çalışması için kullanılan ekipmanların aşırı yüksek maliyeti nedeniyle firma bu radikal denemeyi şimdilik rafa kaldırma kararı almış. Ayrıca sistemin tam olarak istenildiği gibi çalışmadığı ve sık sık sorunların yaşandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon, bundan önce yurt dışında açık olan avuç içi kimlik sistemini daha kullanışlı hale getirmişti. Yurt dışındaki kullanıcılar Amazon One hizmetine artık direkt olarak akıllı telefonlarıyla çektikleri avuç içi fotoğrafları ile kayıt olabiliyor. Bunun için daha önce belirlenen fiziksel lokasyonlara gidilmesi gerekiyordu, bu açıdan iOS ile Android uygulamaları için atılan bu adım çok iyi karşılandı. Bu yeni dönemi hemen aşağıdaki videoda gözler önüne seren şirket, avuç içini destekli konumlarda bir ödeme aracı ya da kimlik belirleyici haline getiren Amazon One hizmeti için şunları yazdı: “One yalnızca avucunuzu kullanan hızlı ve ücretsiz bir kimlik hizmetidir. Avucunuzun içini kullanarak spor salonunuza girin, alışverişinizin parasını ödeyin, oyunlara giriş yapın veya indirimler ile ödül puanları kazanın.”

Amazon adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER