reklamı kapat

POPÜLER

Andra Motion Focus

Andra Motion Focus video odaklamada çığır açıyor [Video]

Film endüstrisinin katı kurallarına maruz kalmamış amatör film yapımcılarının önündeki en büyük engellerden biri yaşadıkları eleman ve bütçe sıkıntısıyla profesyonel sinemadaki görsel etkiyi yakalayamamak. Cinema Control Laboratories‘in geliştirdiği Andra Motion Focus, hem amatör hem de profesyonel film yapımcılarına görsel alanda pek çok yeni kapı aralıyor.

Büyük sensörlü kameralar, geniş apertürlü lensler ve yüksek çözünürlüklü video teknolojisi odaklanma işlemini eskisinden çok daha zorlu hale getirdi. Amatör kameralarda uzun bir süredir kullanılmakta olan otomatik odaklanma özelliği şu ana kadar mümkün mertebe yardımcı olduysa da, bu tip kameralarda profesyonel çekimin gerektirdiği alan derinliğini yakalamak mümkün olmuyor. Üstelik artık 1080 p’nin dahi yüksek çözünürlüklü sayılmadığı, 4K içerik beklenen bir ortamda görüntülerde odaklama yapmak giderek daha zor hale geliyor.

Canon 70D gibi bazı DSLR makinelerin video modunda otomatik odaklanma özelliği bulunsa da, odaklama işlemi genellikle gerekli hız ve esneklikte çalışmıyor. Profesyonel ekipmanla çalışan film yapımcıları dahi ne zaman ne şekilde hareket edeceği bilinmeyen oyuncularını çekmekte zorlanırken amatör film yapımcılarının çektiği çileyi hayal bile edemiyoruz.

Andra Motion Focus
İşte bu noktada, amatör ve profesyonel film yapımcılarının hareket eden süjelere (çekilen kişi veya nesneler) çok seri ve kolay bir şekilde odaklanmasını sağlayan Andra teknolojisi büyük önem kazanıyor. Hareket yakalayan ufak sensörlerden yardım alan Andra sisteminde sensörler süjelerin üzerine yerleştiriliyor, böylece kamera sürekli yer değiştiren süjeleri hızla takip ederek odak noktasını seri bir şekilde değiştirebiliyor.

Bu teknolojinin, eskiden dişinizi tırnağınıza takarak gerçekleştirdiğiniz pek çok çekimin çok daha kolay yapılmasını sağlayacağına şüphe yok. Üstelik spontan ve doğaçlama şekilde gerçekleştirilen performansları nefes kesici görsellikle kaydetmek artık Andra’yla hayal olmaktan çıkıyor. Andra’nın sunduğu bir başka imkan da, teknoloji biraz daha geliştiğinde amatör veya profesyonel bir yapımcıya bütün bir filmi tek başına çekme şansını dahi verebilecek olması.

Andra’nın fiyatı ne yazık ki pek de düşük değil. Başlangıç kitleri 7.900 ila 12 bin dolardan başlayan sistemin ciddi bir yatırım istediğine şüphe yok. Ancak Andra’nın çok yeni bir teknoloji olduğunu ve yeni teknolojilerin zaman içinde ucuzladığı düşünüldüğünde Andra’nın sadece profesyonellerin alım gücüne hitap eden bir teknoloji olmaktan çıkacağını umuyoruz.

VİDEO