reklamı kapat

POPÜLER

“Fotoğrafçı mı önemli yoksa makine mi?” sorusuna yanıt veren çalışma [Video]

Fotoğrafçılığa yeni başlayan veya çok kısa bir süredir fotoğrafçılıkla uğraşan hemen herkesin aklında benzer bir soru mevcut; “En iyi kamera hangisi?”. Ancak sorulması gereken esas soru “İyi bir fotoğraf makinesi sahibi olmak her zaman en iyi fotoğrafları çekilebileceği anlamına mı geliyor?” olmalı. Hazırlanan bu keyifli video giriş seviyesi bir kameranın profesyonellerin elinde nasıl bir canavara dönüşebileceğini ve en üst seviyedeki kameraların amatör birinin elinde nasıl harcanabileceğini gösteriyor.

Videoda profesyonel fotoğrafçılar Daniel ve Rachel, giriş seviyesindeki 500 dolarlık Canon Rebel T3i makineyi kullanıyor. Makine 18-55 milimetre  ve 40 milimetre f/2.8 lens bulunuyor. Amatör bir fotoğrafçı olan Justin’e ise 3.300 dolarlık Canon 5D Mark IV makine veriliyor. Makinede 1.650 dolar değerinde Canon 35mm f/1.4L II lens yer alıyor. Daha sonrasında üç fotoğrafçı bir modelin fotoğraflarını çekerek marifetlerini sergilemeye başlıyor.

Profesyonel fotoğrafçılar Daniel ve Rachel’in çektiği fotoğraflar oldukça başarılı. Kullandıkları kamera çok iyi olmadığı için görüntü kalitesi düşük kalsa da yakalanan pozlar bir reklam çekiminden fırlamış gibi görünüyor. Justin’in çektiği fotoğraflar ise çok yüksek görsel kalite sunsa da eline kamera alan herhangi birinin çekebileceği kadar yaratıcılıktan uzak bir görüntü sergiliyor. Çekilen fotoğrafların bazılarına haberin görselinden ulaşabilir ve videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

VİDEO