reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS R

Canon’un tam kare sensörlü yeni makinesi sıra dışı özellikle geliyor

Canon, 8K video çekebilen yeni bir tam kare aynasız fotoğraf makinesi geliştireceğini duyurdu.

Imaging Resource ile yapılan bir röportajda, üst düzey ürün planlama yöneticisi Yoshiyuki Mizoguchi, 8K video özellikli bir kameranın zaten EOS R serisi yol haritasında olduğunu doğruladı. Canon, 2008 yılında piyasaya sürdüğü EOS 5D Mark II’de Full HD video tercihinde bulunurken, 4K desteğini 5D Mark IV ve 1D X Mark II makinelerinde kullanmıştı.

Mizoguchi, “Birden fazla EOS R kamera geliştirdiklerini ve çeşitli düzeylerde tercih edilen özellikler nedeniyle tam kare görüntü kalitesinin yanında amatör bir model üzerinde de çalıştıklarını söyledi. Giriş seviyesine yönelik geliştirileceği belirtilen makinenin ne gibi özelliklere sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.

Canon EOS R ne gibi özellikler vadediyor?

Canon, EOS R’yi geçtiğimiz eylül ayında tanıtmıştı. Firmanın ilk tam kamera aynasız fotoğraf makinesi olan EOS R, gerçekten önemli bir noktada yer alıyor. Aynasız fotoğraf makinesi pazarında uzun süredir yer alan şirket, yeni model ile bu sefer sürece gerçekten ciddi şekilde yaklaşıyor.

Bu model ile artık profesyonel kullanıcılara da hitap eden firma, modelinde alıştığımız bir tasarım çizgini tercih ediyor. Fotoğraf makinesi 30.3 megapiksel tam kare CMOS sensör üzerine kuruluyor. Gücünü DIGIC 8 işlemciden alan model, 4K çözünürlükte 30 kare (Crop var) video çekebiliyor. Burada 10 bit 4:2:2 HDMI çıkışı verebiliyor olmasıyla beğeni toplayan fotoğraf makinesi, 3.69 milyon noktalık bir elektronik vizör taşıyor.