reklamı kapat

POPÜLER

marilyn monroe

Google’dan modanın 3.000 yıllık tarihine özel online sergi

Google dünyadaki en önemli endüstrilerden biri olan modaya ve tarihten bugüne modayı etkileyen, neyi neden giydiğimizi belirleyen trendlere özel online bir sergi açtı. Tarihe geçmiş moda ikonları, birbirinden ilginç moda akımları, sanatın birçok dalında modanın yansımaları, unutulmaz trend öncüleri ve modanın ekonomiye etkileri gibi birçok özel başlık içeren sergide 360 derece video ile gezinmek de mümkün. Sergi ayrıca el sanatlarını korumanın ve gelecek nesillere aktarmanın önemine de dikkat çekiyor.

Toplamda 180’den fazla müze, moda enstitüleri, okullar, arşivler, New York, Londra, Paris, Tokyo, Sao Paulo ve diğer moda merkezlerindeki farklı kurumlar Google Arts & Culture ile üç bin yıllık modayı kullanıcılara sunmak için bir araya geldi. Böylece 30 bin moda ürünü arasında arama yapmak mümkün. Şapkaları renklerine ya da ayakkabıları zamana göre gözden geçirebilirsiniz. 450’den fazla görsel sergide, tarihi İpek Yolu’ndan İngiliz punk’ının vahşi modasına kadar birçok hikaye bulunabiliyor. Bir zamanlar altın arayan kişiler tarafından iş kıyafeti olarak kullanılan kotun ana caddelerde lüks moda unsuru olma serüvenine tanıklık edebilir ve Brezilyalı diva Carmen Miranda’nın 1930’larda platformlu ayakkabıları nasıl popüler yaptığını araştırabilirsiniz.

Bununla birlikte Coco Chanel, Cristobal Balenciaga, Yves Saint Laurent ya da Vivienne Westwood gibi modayı belirleyen kişiler ve moda ikonlarıyla tanışabilirsiniz. Moda tarihini şekillendiren dört ikonik parçanın hikayeleri, bu hikayelerin yaşadığı yerlere adım atmanıza olanak sağlayan sanal gerçeklik filmlerinde canlandırılıyor. Bunları YouTube ya da sanal gerçeklik cihazınızda izleyebilirsiniz.

Google’ın dünyanın birçok ülkesinden 180’den fazla kurumun katkılarıyla oluşturduğu bu projeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Google Arts & Culture’ın iOS uygulamasını buradan, Android uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

YORUMLAR