reklamı kapat

POPÜLER

Aynı kareleri amatör ve profesyonel fotoğrafçı gözünden görün

Oldukça incelikli bir iş olan fotoğrafçılık, usta ellerde ortaya kartpostal gibi kareler çıkarmayı sağlarken amatörler için daha çok anıları kaydetme işlevini görüyor. Amatör bir fotoğrafçının profesyonelliğe yolculuğu ise karelerle ortaya çıkıyor.

Profesyonel fotoğrafçı Phillip Haumesser, bu yolda amatör olarak başlayıp kendini geliştirerek profesyonelliğe doğru ilerlemesini paylaşmış. Amatör ve profesyonel arasındaki farkı çektiği karelerle anlatan Haumesser oldukça ilginç bir kompozisyon dizini seçmiş kendine. Fotoğraf çektikçe bakış açısı da yavaşla değişmiş; ilk olarak ışığın ne kadar önemli olduğunu keşfeden Haumesser, farklı perspektiflerde tüm kadrajın duygusunu değiştirebileceğini anlamış. Haumesser durumu “Bir filmi izler gibi, ama bu film bizim etrafımızda ve biz onu yaşıyoruz.” diye tanımlıyor.

Haumesser fotoğrafçı olduktan sonra hızlı hızlı kareleri yakalamak yerine önce gözlerinin önündeki manzaranın tadını çıkarmaya karar vermiş. Bunun kendisi için deneyimi kökten değiştirdiğini düşünüyor. Başarılı kareler çekmek için pahalı kameralara gerek olmadığını vurgulayan Haumesser, bütçe dostu bir kamera, hatta akıllı telefonla da etkileyici fotoğraflar çekilebileceğini söylüyor. Haumesser, deneyimini daha iyi açıklayabilmek için aynı kareleri amatör ve profesyonel fotoğrafçı bakış açısıyla çekmiş. Haumesser’ın amatör ve profesyonel fotoğrafçıların aynı kareyi nasıl gördüğüne ilişkin fotoğraflarını haberin devamında görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz fotoğraf kursları başlatan Haumesser’ın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.