reklamı kapat

POPÜLER

Lumu Power’la amatör fotoğraflara profesyonel dokunuş [Video]

03 Aralık 2015

iPhone’u pozometreye dönüştüren ürünü Lumu’yla 2013’te tanıdığımız Lumu Lab, Kickstarter kampanyasına destek veren herkese ürünün teslimatını gerçekleştirdi. Aynı platformda yeni bir kapmanya başlatan ekip, bu defa ışık, pozlama, flaş ve renk sıcaklığını ölçerek iPhone’u normalden daha gelişmiş bir pozometreye dönüştürecek olan Lumu Power için destek bekliyor.

Kickstarter projesi 30 Kasım’da start alan Lumu Power adlı yeni nesil pozometre, sadece ışığı ölçmekle kalmıyor, renk sıcaklığını ve flaşı da hesaplayarak son kullanıcının daha iyi fotoğraf kareleri yakalamasını sağlamayı hedefliyor. İlk üç saatte belirledikleri sınırı aşmayı başaran Lumu Lab, 30 bin dolar için yola çıkmış olsa da şimdiden 110 bin doları geride bırakmış durumda.

Son iki yıldır bu ürün üzerinde çalıştığını belirten ekip, orijinal fikir olan Lumu’yu deneyimleyen kullanıcılardan gelen yorum ve önerilerle harekete geçtiklerini ifade ediyor. Lumu Power’ın yarım küre şeklinde olan yüzünde ortam ışığını ve flaşı ölçen sensör bulunuyor. Daha yassı olan arka taraftaki sensör ise renk sıcaklığı, beyaz dengesi ve aydınlık düzeyini ölçüyor. Lumu Power, farklı görevler gören araçları tek bir cihazda buluşturarak pratik bir kullanım sunuyor.

Lumu Power
Lumu’nun geliştirdiği iOS uygulaması, fotoğrafçının cihazın hangi yüzünü kullandığını otomatik olarak algılayarak doğru ölçüm moduna ait arayüzü ekrana getiriyor. Kelvin değerinde ölçüm yapan Lumu Power, doğru beyaz ölçümünü yapmayı kolaylaştırıyor.

Flaşlı çekimlerde Lumu Power, flaş pozlamasını ve flaşın ortam ışığına oranının ölçümünü yapıyor. Aynı zamanda enstantane hızı için de değer veriyor. Güneşli bir havada veya loş bir ortamda doğru ışık ölçümü yaparak en tutarlı sonucu elde etmek için profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza gerek kalmıyor.

Kampanya devam ederken Lumu Power’ı desteklemek isteyenler için cihazın fiyatı 199 dolar. Piyasaya çıktığında ise fiyatının 299 dolar olması bekleniyor.

VİDEO