reklamı kapat

POPÜLER

Dünyada ilk kez kağıt atıklara ofiste geri dönüşüm [Video]

Epson, dünyada bir ilk olarak duyurduğu kağıt geri dönüşüm sistemini önümüzdeki hafta Tokyo’da düzenlenecek olan Eco-Products 2015 fuarında sergilemeye hazırlanıyor. PaperLab adını taşıyan makine, şirketlerin kağıt atıklarını kendi ofisleri içinde geri dönüştürerek yeni kağıt basmasını sağlıyor.

Kağıt atıkların geri dönüşümünde su harcanması (bir A4 için bir bardak su) ve atığın geri dönüşüm merkezine taşınması esnasında taşıtlar tarafından çevreye verilen zarar, geri dönüşümün handikapları olarak gösteriliyor. Epson’un tanıttığı sistem ise hem taşıma aşamasını hem de su harcanması sorununu bertaraf ediyor. Epson, PaperLab’in su kullanmayan bir sistemle atık kağıdı üç dakika içinde yepyeni bir A4 kağıda dönüştürdüğünü ifade ediyor. Bir dakikada 14 kağıdı dönüştürebilen makine, renkli ve kokulu kağıtlar; farklı boyut ve kalınlıktaki kağıtlar ve kartvizitleri de geri dönüştürebiliyor. Sekiz saatlik bir iş gününün sonunda 6.720 adet kağıdı geri dönüştürebilen PaperLab, ayrıca şirketlerin gizli bilgilerinin bulunduğu dokümanların imha edilmesi sorununa da çözüm getirmiş oluyor.

Karbondioksit salınımını azaltmayı, su tasarrufu yapmayı ve şirketlerin maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen PaperLab’in, Japonya’da 2016’da kullanımına başlanması öngörülüyor. Epson, ilerleyen yıllarda diğer ülkeleri de bu sistemle tanıştırmak istiyor.

VİDEO
https://youtu.be/2qLjmIo3ne8