reklamı kapat

POPÜLER

Yeşilin gölgesinde şekillenen teknolojiler

 - Güncelleme: 10 Ağustos 2010 13:16

Çevresel sürdürülebilirliği küresel bir iş stratejisi olarak destekleyen programlar üretmeyi ve raporlamayı sürdürmek için yürüttüğümüz güncel kampanyalara örnek vermek gerekirse; Teknosa iş birliği ile Çevre Bakanlığı ve TEMA Vakfı’nın desteğini alarak bir geri dönüşüm kampanyası düzenledik. 1 Mayıs – 31 Temmuz tarihleri arasında düzenlediğimiz bu yeni kampanya ile HP boş kartuşunu Teknosa’ya getiren tüketiciler hem yeni alacakları kartuş için yüzde 10 indirim kazanıyorlar, hem de TEMA Vakfı tarafından adlarına 1 adet fidan dikiliyor. 66 ilde yer alan Teknosa mağazalarıyla yapılan kampanyada 10 bin ağacı ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.

HP kurumlara yönelik sunduğu ofis donanımları ile iş süreçlerini en aza indirirken, iş performansını artırmayı da başarıyor diyebiliriz. Müşterilerimiz dokümanlarını kolay yazdırmak istiyorlar, biz de onların isteğini yerine getirerek HP Smart Install ile geleceğin yazıcı teknolojisini bugüne taşıdık. En az enerji tüketen lazer yazıcı türleri arasında yer alan ve HP Smart Install özelliğine sahip yeni siyah-beyaz yazıcı serimiz, şık görünümüyle maliyet verimliliği yüksek, profesyonel sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. HP Laserjet yazıcıların büyük bölümünde bulunan Instant-on teknolojisi, %50’ye kadar enerji tasarrufu sağlıyor. Tüm HP Laserjet ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar ENERGY STAR sertifikası taşıyor. Bu teknoloji sayesinde HP Laserjet serisi bugüne dek 5.4 milyon ton karbondioksit salınımını önledi. HP ürünlerinde kullanım kolaylığı da ön plana çıkan diğer bir özellik; LaserJet Pro yazıcı dizisini, kullanıcıların iki dakika içinde, CD’ye gerek kalmadan, bir US B kablosuyla netbook, notebook ya da masaüstü PC’ye bağlandığı anda doküman yazdırmaya başlayan ‘bağlan yazdır’ teknolojisiyle güçlendiriyor. Bu teknoloji aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmalarına da yardımcı oluyor.

Tasarımlar geri dönüşüm odaklı yapılıyor. HP yazıcılardaki enerji tüketimini kontrol eden ve azaltan özel teknolojiler geliştirip, kurumlar için de hesaplama ve raporlama araçları sunuyor. Yeni nesil yazıcılarda bulunan Auto On/Auto-Off teknolojisi, yazıcının iş yoğunluğu olmadığında otomatik olarak düşük enerji tüketimine geçmesini ve baskı alınmak istediğinde kısa sürede çalışmasını sağlıyor. Kurumlarda hafta sonu ve mesai saatleri sonrasında kapatılmayan yazıcılar bu teknoloji ile %66 enerji tasarrufu elde ediyor.

HP Karbon Ayak İzi Hesaplama Aracı, kullanılan yazıcı tipi ve sayısı, kullanıcı sayısı gibi değerleri kullanarak enerji tüketimi, karbon salınımı ve kağıt sarfiyatını hesaplıyor. Marka bağımsız çalışan araç, tek bir yazıcı için olduğu gibi baskı filosu için de kullanılabiliyor ve sarfiyatı düşürecek sonuçlara ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Ürünlerini geri dönüşüm odaklı tasarlayan HP’nin ABD’de Tennessee ve Virginia’da, Fransa’da Brittagne’de, Almanya’da Thurnau’da, Çin’de Dalian’da ve Avustralya’da toplam 6 adet geri dönüşüm tesisi bulunuyor. HP ‘Yeşil’ veri depolama teknolojileri sayesinde veri merkezlerindeki enerji ve soğutma maliyetleri yüzde 50’ye kadar aşağıya çekilebiliyor. Enerji tüketimi ve soğutma alanlarında binden fazla patenti olan HP enerji verimliliği yüksek bilgisayar teknolojileri, işletmelerin performanslarını artırırken maliyetlerin düşmesine yardımcı oluyor.

HP’nin Türkiye’de çevre çalışmalarına bir başka katılımın ‘Sahtecilikle Mücadele’ ile yapıyoruz. Sahte sarf malzemeleri çevreye zararlı uygulamalardan doğan maddeler içeriyor ve baskı kalitesi sebebiyle kağıt israfına sebep oluyorlar. Bu sebeple Sahtecilikle Mücadele Programı çevre çalışmalarımızda önem taşıyor.

Özetlemek gerekirse, tüketicilerimize ve iş ortaklarımıza özellikle iletmek istediğim konu şudur: Pazar payında liderliğini sürdüren ve sektörde birçok ilke imza atan HP, çevresel sürdürülebilirliği küresel bir iş stratejisi olarak destekleyen programlar üreterek yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.

İLGİLİ HABERLER