reklamı kapat

POPÜLER

Masha Ivashintsova

Boris Smelov ve Masha Ivashintsova

Melvar Melkumyan

Melvar Melkumyan ve Asya Ivashintsova-Melkumyan

Sakladığı 30 bin fotoğrafın bulunmasıyla ortaya çıkan gizemli Rus fotoğrafçı

Rus fotoğrafçı Masha Ivashintsova‘nın ilginç ve bir o kadar da gizemli hikayesi, tam olarak o öldükten sonra başlıyor. Evin mahzeninden çıkan 30 bin fotoğrafla Ivashintsova’nın tutkusu ölümsüzleştiriliyor.

Masha Ivashintsova, aristokrat bir ailenin çocuğu olarak 1942 yılında şimdilerin Saint Petersburg’u, o dönemin Leningrad’ında yaşamış. Bolşevik İsyanı’nda el koyulana kadar oldukça lüks bir dairede Leningrad’ın tam merkezinde yaşıyormuş. Ivashintsova’nın adını duyurmasına ise ilk eşi dilbilimci Melvar Melkumyan’dan olan kızı Asya sebep olmuş. 2000 yılında ölen Ivashintsova, yaşadığı süre boyunca elinden fotoğraf makinesini düşürmemesine karşın fotoğrafları gören kimse olmamış. Asya’nın kadın fotoğrafçının adına hazırladığı sitede Ivashintsova’nın ailesine bile fotoğrafları göstermediği, negatifleri direkt sakladığı ve pek fotoğraflarla uğraşmadığı belirtiliyor. Ancak Ivashintsova’nın çektiği karelere bakınca bunları gizlemek haksızlık olmuş diyebiliriz. 2017 yılında Asya’nın kocası tarafından ailenin mahzeninde keşfedilen 30 bin fotoğraf şimdi gün ışığına çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anı ölümsüzleştirmek

Ivashintsova hemen her gün fotoğraf çektiği için hayatının her anı bu karelerle ölümsüzleşmiş. 30 bin fotoğraf arasında Ivashintsova’nın daha sonraları aşık olduğu şair Viktor Krivulin ve bir başka fotoğrafçı Boris Smelov’un fotoğrafları da mevcut. Ivashintsova’nın hayatı ise fotoğrafları kadar etkileyici ve büyüleyici geçmemiş. Dönemin Rusya’sında komünist düzenin kuralları gereği işsizliğin suç sayıldığı ve Ivashintsova’nın işsiz kaldığı dönemde hapis ile akıl hastanesi arasında seçim yapmak zorunda kalan Ivashintsova hayatının bir kısmını akıl hastanesinde geçirdi. Asya, 58 yaşında kansere yenik düşen annesi için “Annemi her daim bir dahi olarak gördüm ancak o kendini asla öyle görmedi. Kimseye de aslında nasıl biri olduğunu gösteremedi.” diyor. 30 bin fotoğrafla ne yapacağına henüz karar veremeyen Asya’nın şimdilik yayınladığı tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.