reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 6s ile profesyonel fotoğraf çekmenin sırları [Video]

05 Ekim 2015

Sevin ya da sevmeyin Instagram fotoğrafçılığı hayatımızın bir gerçeği. Sayısız selfie’yi bir kenara bırakırsak, manzara, model hatta profesyonel yemek fotoğrafları bile Instagram fotoğrafçılığının bir parçası haline gelmiş durumda. Ancak mükemmel fotoğraflar çekip sosyal medyada paylaşmak için uçuk masraflara girmeye gerek yok. Bunun en güzel örneği YouTube kanalı Fstoppers‘tan geliyor.

Her ne kadar Instagram desek de genel olarak sosyal medyaya koyduğumuz fotoğraflar beğeni alsın diye uygulamadığımız efekt, kullanmadığımız uygulama kalmıyor. Telefon kameralarının sunduğu yüksek performans da bu hobiyi tetikleyen en büyük detay. Ancak “Gerçekten de bir telefon profesyonel bir makinenin çektiği fotoğrafları çekebilir mi?” sorusunu 12 yıldır profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşan Lee Morris cevaplıyor.

5 yıl önce iPhone 3GS kullanarak profesyonel model ve ışıklandırma ile çekim yapan Morris bu kez işleri çok daha amatör ve bütçe dostu bir şekilde halledebileceğini ortaya koyuyor. Videonun başında 5 ila 6 bin dolar arası bir fiyata sahip profesyonel makinesini gösteren Morris, tamamen amatör bir model ve çok düşük bir bütçe ile fotoğraf çekimi yapacağını ve fotoğrafların profesyonel fotoğraflardan ayırt edilemeyeceğini iddia ediyor. iPhone 6s kullanan Morris, oldukça ucuza bulunabilecek siyah ve beyaz köpük levha, LED ışık, el feneri ve stüdyo yerine de herhangi bir yer tercih ediyor. Önemli olan noktanın ışık yerleşimi ve kompozisyon olduğunu belirten Morris, doğru ışık ve pozlama sayesinde etkileyici kareler yakalamayı başarıyor. Tabii bu kadar başarılı kareler çekmesinde iPhone 6s’in 12 megapiksel çözünürlük sunan kamerasının da katkısı mevcut. Ancak doğru adımları uygulayarak kamerasıyla övünen pek çok modelle de başarılı kareler yakalayabilirsiniz.

Tabii bu oldukça “ucuz” fotoğraf çekimi için Türkiye fiyatı 3.099 TL‘den başlayan bir iPhone 6s ya da onun muadili ve aşağı yukarı aynı fiyat aralığına sahip modelde bir telefona ihtiyaç duyabileceğinizin de altını çizelim. Lee Morris’in videoda çektiği tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR