reklamı kapat

POPÜLER

Japonya’daki turistler çevirmen robotlara emanet

Japonya ve robot. Yan yana geldiklerinde birbirine bu kadar yakışan başka bir ikili olamaz. Japonya teknoloji firması FueTrek ile iş birliğine giden KINKI Nippon Tourist, Japonya’nın turizm sektörünün neye ihtiyacı olduğunu belirlemiş gibi görünüyor. Ses tanıma teknolojisi yardımıyla ülkeyi ziyarete gelen turistlere çevirmenlik yapabilecek robotlar, 2016’nın başında Tokyo sokaklarında dolaşıyor olabilir.

TTG Asia’nın haberine göre iki şirketin iş birliğiyle hayata geçirilmesi planlanan servis, robotların yanı sıra tabletler ve giyilebilir teknoloji ürünlerinin de yardımıyla yabancı dilleri Japoncaya çevirmeyi amaçlıyor. Robotlardan yararlanan çeviri servisi, otel ya da restoran gibi ufak yerel işletmelerin hizmetine sunularak, dünyanın her yerinden gelen turistlerle daha hızlı ve kolay iletişim kurulabilmesini hedefliyor. Yerli işletmeler de yabancı dil bilen eleman konusunda zaman zaman yetersiz kaldıklarını zaten kabul ediyor.

2015’in temmuz ayında ülkeyi ziyaret eden turistlerin sayısı 2 milyona ulaşmış. Japonya’da özellikle genç nüfus arasında İngilizce konuşanların sayısı oldukça yüksek fakat yaş ortalaması yükseldikçe ve merkezden uzaklaşıldıkça Japonca bilmeyen bir turistin iletişim konusunda sıkıntı çekeceğini tahmin etmek zor değil. Hayata geçirilmeyi başarırsa, robot çevirmen hizmetinin gerek Asya ülkelerinden gerekse de dünyanın diğer bölgelerinden gelenler için çok işe yarayacağı kesin.