reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Başkalarının fotoğraflarını kullanan Instagram fenomeni ifşa edildi

1 milyar kullanıcısıyla devasa bir sosyal platforma dönüşen Instagram, sahte fenomenlere de ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklayan Instagram, her gün sayısız gönderi ile kullanıcıların fotoğraflarını paylaşmasına imkan tanıyor. Bazı kullanıcılar ise yaptığı işlerle ya da ilham verici gönderileri sayesinde diğerlerine kıyasla daha çok takipçi kazanabiliyor. O isimlerden biri de profesyonel fotoğrafçılık yapan Daryl Aiden Yow. Singapurlu fotoğrafçının hesabını 100 binin üzerinde kullanıcı takip ediyor. Sponsorlu gönderileri de olan fotoğrafçı her gün hesabını aktif tutmak için çabalıyor gibi bir portre çiziyor. Ancak görünen o ki Yow’un en yoğun çabası başka kullanıcıların çektiği fotoğrafları araştırma üzerineymiş. Mothership‘in ortaya çıkardığı olaya göre, Yow, internette satılan hazır fotoğraflar veya başka insanların çektiği fotoğrafları alarak kendi çekmiş gibi paylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Profesyonel fotoğrafçının yalanı

Singapur’da küçük çaplı bir şöhreti olan Yow, ülkenin iki farklı medya kuruluşuna dahi röportaj vermiş. Instagram fenomeni röportajlarından birinde şöyle diyor: “Tüm Instagram fotoğraflarım profesyonellikle çekilir. iPhone’la çekilmiş fotoğraflar paylaşmıyorum. Çünkü ben bir fotoğrafçıyım ve benden beklentiler çok farklı. Söz konusu fotoğraflarım olduğunda tam bir mükemmelliyetçi oluyorum.

Yow’un Photoshop’u etkileyici bir şekilde kullandığına şüphe yok, ancak fotoğraf çekimleri konusunda ne yazık ki başka kullanıcıların fotoğraflarını kullandığı görünüyor. Haberin yayılmasının ardından Yow’un bazı fotoğrafları sildiği, bazılarına da düzenleme ile bilgi eklediğini belirtiliyor. Yow, hesabından uzun bir özür yazısı da paylaşmış durumda.