reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk giyilebilir çevre takip cihazı [Video]

Büyük şehirlerin en büyük sorunlarından biri olan hava kirliliği nedeniyle temiz havaya hasret kalınabiliyor. Peki temiz havanın nerede olduğunu nasıl anlayabiliriz? Bunun cevabı ise Kickstarter’da destek bekleyen Tzoa isimli cihazda saklı.

tzoa
Tzoa, üzerinde bulunan sensörler sayesinde gerçek zamanlı olarak havayla ilgili veriler toplayabiliyor. Sadece havanın kalitesini ölçmekle kalmayan Tzoa; nemin derecesini, ultraviyole ışınlarını, sıcaklığı ve ışığı algılayabiliyor. Toplanan bu veriler akıllı telefondaki uygulamaya gönderiliyor. Cihazı kullananların yaptıkları ölçümler bir bilgi havuzunda toplanıyor ve böylece dünyanın farklı yerlerindeki hava bilgilerini tüm kullanıcıların alması mümkün oluyor.

tzoa
Kısmi olarak su geçirmez olan Tzoa, direkt olarak suya daldırılmadığı müddetçe nemli ortamlarda çalışmaya devam edebiliyor. Her 15 dakikada bir hava durumuyla ilgili bilgi alan cihazın şarjı 7 gün süreyle idare edebiliyor. Android ve iOS platformları ile uyumlu olarak çalışabilen cihaza sahip olmak için 135 kanada dolarını gözden çıkarmak gerekiyor. Kickstarter kampanyasının bitimine 15 gün kala 36 bin kanada doları toplamayı başaran projenin bu süre içerisinde 110 bin kanada dolarlık hedefi geride bırakması halinde hayata geçmesi mümkün olacak. Tzoa’nın kullanıcılara ulaşacağı tarih olarak 2015’in ağustos ayı gösteriliyor.

VİDEO