reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo’dan dünyada ilk niteliğinde temizlik teknolojisi

Güvenlik nitelikleriyle tarihte pek çok ilke imza atan Volvo, dünyada bir ilk olan premium hava kalitesi teknolojisini tanıttı.

Güvenlik nitelikleriyle tarihte pek çok ilke imza atan Volvo, bu geleneğini güncel dünyada da sürdürüyor. Marka kısa süre önce dünyada bir ilk olan premium hava kalitesi teknolojisini tanıttı. Araç sürücüleri, bu teknoloji sayesinde otomobillerinin içinde temiz ve sağlıklı bir hava soluyacak ve yolculuğa çıkmadan önce otomobilin içerisindeki kabin havasını temizleyebilecekler. Şirketin yeni Gelişmiş Hava Temizleyici (Advanced Air Cleaner) teknolojisi, şu anda piyasadaki hiçbir otomobilde bulunmayan özel bir sensör sayesinde kabin içindeki havayı PM 2.5 seviyelerinde ölçebiliyor. PM 2.5 ölçümlerinin ve ilgili bilgi hizmetlerinin yaygın olduğu Çin’de, kabin içindeki hava kalitesini otomobilin dışındaki hava kalitesiyle karşılaştırabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo içerisinde farklı çalışmalar devam ediyor

Bu ilkbahardan beri, Ölçeklenebilir Ürün Mimarisine (SPA) üzerinde üretilen 90 ve 60 Serisi Volvo modellerinin tümünde kabindeki ince partikülleri temizleyen Gelişmiş Hava Temizleyici (Advanced Air Cleaner) teknolojisi bulunuyor. Sentetik fiber bazlı filtre ve iyonizasyon sayesinde, tüm PM 2.5 parçacıklarının yüzde 95’e kadarı kabin dışında tutuluyor. Bu, otomobilin içerisindeki hava kalitesini optimize ederek hava kirliliği ve ince partiküllerle ilişkili olumsuz sağlık etkilerini sınırlıyor. Sağlıklı ve temiz hava sürücünün konsantrasyonunu artırmaya yardımcı olduğunu düşünürsek, otomobilin içindeki temiz hava güvenli sürüş açısından da büyük önem taşıyor. İlgili modellerin sürücüleri, yolculuğa çıkmadan önce kabin havasının temizlenmesini sağlamak için Volvo On Call akıllı telefon uygulamasını (uygulamanın mevcut olduğu yerlerde) kullanabiliyor.

Kabin hava kalitesi konusunda kıdemli teknik uzman olan Anders Löfvendahl, “Gelişmiş Hava Temizleyici (Advanced Air Cleaner) teknolojimizle, Volvo’nuzun içinde soluduğunuz havanın daha temiz ve daha sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz. Hem sağlık hem de güvenlik açısından temiz havanın sizin için çok iyi olduğuna inanıyoruz ve bu alandaki sınırları zorlamaya devam edeceğiz” cümleleriyle süreci özetliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobillerin içinde Gelişmiş Hava Temizleyici (Advanced Air Cleaner) teknolojisinin yanı sıra, başka uygulamalarla da sağlıklı bir ortam yaratmaya çalışıyor. Mühendisler, uzun süredir otomobillerdeki organik maddelerden kaynaklanan emisyonları ortadan kaldırmaya ve iç döşemelerde kullanılan alerjiye neden olabilecek materyallerin kullanım miktarını en aza indirmeye odaklanıyor. Kabin içinde kullanılan parçalardan ve malzemelerden koku oluşumunu ve emisyonları en aza indirmek için Volvo Cars’ın tedarikçilere uyguladığı çok katı kuralları bulunuyor. Şirket ayrıca, malzeme kullanımıyla ilgili projelerde çeşitli üniversiteler ve diğer enstitülerle yakın bir şekilde çalışıyor ve iç mekanları için daha katı alerji standartları geliştirerek bunları uygulamaya koyuyor. Şirkette “The Noses” olarak adlandırılan özel bir koku değerlendirme ekibi, bileşenleri tek tek ve koku emisyonları bakımından otomobilin bütünü seviyesinde test ediyor. Teknolojik gelişmelere rağmen, insan burnu herhangi bir analitik cihazdan çok daha hassas olduğu için bu ekip koku kontrol süreci için vazgeçilmez bir görev üstleniyor.