reklamı kapat

POPÜLER

jetman jet wing

Jetman takımından dünyada bir ilke imza atan Jet Wing başarısı [Video]

Jetman takımı, geliştirdikleri jet motorlu özel kıyafet Jet Wing ile dünyada bir ilk imza attı. Bu tarz kişisel uçuşta önemli bir bariyer ortadan kalktı.

Jet motorlu özel kıyafet olarak aktarabileceğiniz Jet Wing konusunda çalışan birçok kişi / şirket bulunuyor. Bu alanda atılan son büyük hamlenin arkasında ise Jetman takımı ve pilotu Vince Reffet yer alıyor. Takımıyla beraber dünyada bir ilke imza atan Reffet, geliştirdikleri Jet Wing ile dikey olarak yerden kalkarak normal uçuşa geçmeyi başarmış durumda. Bu jet motorlu kıyafetler ile uçuş normalde helikopter ile yüksek bir irtifaya çıkılması ile gerçekleştiriliyordu. Yeni kıyafet ise buna olan ihtiyacı bitiriyor ve süreci çok daha kullanışlı hale getiriyor. Elektronik olarak kontrol edilen güç kontrol sistemiyle havada dikey olarak sabit kalabilen kıyafet, daha sonra normal uçuşa geçiş yapabiliyor ve burada tam 400 km/s hıza ulaşılabildiği aktarılıyor. Bu başarıya 14 Şubat tarihinde Dubai merkezli olarak imza atan ekip, şu an elbette oldukça mutlu durumda. 3 dakikalık toplam uçuşta 1.800 metreye kadar çıktığı ve birçok manevra yaptığı aktarılan Vince Reffet, inişte ise şimdilik paraşüt kullanıyor. Sürecin bu kısmının da gelecekte dikey inişi mümkün kılacak hale getirilecek deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jetman takımı önemli bir başarıya imza attı

Ancak halen bu tarz hava araçları genel kullanımdam oldukça uzakta bulunuyor. Bu araçlar ile askeri kurumların özel operasyonlar odağında ilgilendiği biliniyor. Süreci gösteren videoyu sayfanın üstünde izleyebilirsiniz.