reklamı kapat

POPÜLER

Bloodhound
Bloodhound
Bloodhound
Bloodhound
Bloodhound

Jet motorlu araç Bloodhound, kara hız rekorunu kırmaya kararlı [Video]

İlk olarak 2008 yılında tanıtımı yapılan jet motorlu süper araç Bloodhound, geçtiğimiz dönemde halka açık ilk denemesine çıkmış ve 320 km/s hıza ulaşmıştı. Şimdi ise 2018 için yeni bir hedef koyuldu.

Sponsorlar ve bağışlar ile geliştirilen Bloodhound, temel olarak jet motorlu bir hız canavarı. Formula 1 aracı, savaş uçağı ve uzay gemisi teknolojilerini bir araya getiren araç, dediğimiz gibi çıktığı halka açık ilk denemesinde tam 340 km/s hıza ulaşmayı başarmıştı. Esas üretim amacı 1.610 km/s hıza ulaşmak olan araçla esas olarak mevcut kara hız rekoru 1.227 km/s kırılmak isteniyor. Bu ana denemeyi 2020 yılında Güney Afrika’da yer alan kuru bir gölde yapmayı hedefleyen takım, 2018’de yapılacak denemede ise ikinci aşama olan 804 km/s hıza çıkmayı hedefliyor. Bu denemesi de Güney Afrika’da yapılacak araç, Ekim ayında Hakskeen Pan’a çıkacak ve Rolls-Royce EJ200 jet motoruyla havalanmadan sınırları zorlayacak. Bu denemede aracın özellikle yol tutuşu, çöl tekerlekleri ve paraşüt sistemi test edilecek.

Gelinen son nokta: Jet motorlu Bloodhound

Testlerde eski RAF pilotu Andy Green tarafından kontrol edilen süper araç, elbette pratik gelecekten uzak bir konumda bulunuyor. Takımın bu araçla tek amacı hız rekorunu kırmak olarak görünürken, hız makinesi gerçekten akıllara durgunluk veriyor.

Video