reklamı kapat

POPÜLER

Jet motorlu Bloodhound

Rekor hazırlığındaki jet motorlu araç projesi Bloodhound iflasın eşiğinde

1.227 km/s’lik mevcut kara hız rekorunu kırması için hazırlanan jet motorlu araç Bloodhound, gerekli fonu bulamazsa bu denemeyi gerçekleştiremeyecek.

Bloodhound Programme Ltd, geçtiğimiz pazartesi günü projenin işleyebilmesi için gerekli maddi kaynakların sonuna gelindiğini açıkladı. Firmadan yapılan yazılı duyuruya göre eğer yaklaşık 200 milyar liralık bir fona ulaşılmazsa projenin rekor denemesi bir süre askıya alınacak. Şimdiye kadar sponsorlar ve toplanan bağışlarla işleyişi sürdürülen projenin yeni sponsor arayışlarına başladığı biliniyor. Projenin mevcut sponsorları arasındaysa Rolls-Royce, Nammo, Castrol ve Rolex gibi isimler var. Jet motorlu araç Bloodhound, ilk olarak 2015 yılında tanıtılmış ve 2017 yılında da halka açık ilk denemesini gerçekleştirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekor için hedef 2020’ydi

Bloodhound’la gerçekleştirilecek ikinci hız denemesi içi yıl olarak 2020 duyurulmuştu. Güney Afrika’da yapılacak olan denemede Kalahari Çölü’nün küçük bir kısmına inşa edilen 18 kilometrelik de bir yol bulunuyordu. Ancak projenin baş mühendisi Mark Chapman’a göre durum o kadar da umutsuz değil. Gerekli fonu toplayacaklarına inanan Chapman, 2020 hedefleri için inançlarının hala tam olduğunu söylüyor. Aracın 2017’de yaptığı denemede saatte 320 kilometreye ulaştığı bilinirken 2020 hedeflerindeki hızın saatte 804 kilometre olduğu da edinilen diğer bilgiler arasında. Proje için gerekli fonun en yakın ne zaman toplanacağıysa şu an için net değil.

İlginizi çekebilir

Aracın tanıtım videosu