reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW’den geleceği test etmek için özel pist

Sürücüsüz otomobil modellerine en az rakipleri kadar önem veren BMW, bu noktada önemli bir yatırım daha yapıyor. Şirket sürücüsüz araçları yani geleceği test etmek için özel pist kuruyor.

Geçtiğimiz ay daha verimli elektrikli otomobil bataryaları için 240 milyon dolar yatırım yapan şirket, şimdi de kesenin ağzını sürücüsüz araçlar için açıyor. Yapılan açıklamaya göre Alman devi, 118 milyon dolara sürücüsüz araçlar için özel test pisti kuruyor. Bu pisti Almanya değil Çek Cumhuriyeti içerisine kuracağını açıklayan BMW, böylece geleceğe hazır olmak istiyor. Toplam 1,200 dönümlük arazi üzerine kurulacak pist, söylendiği kadarıyla yüzlerce kişiye de iş imkanı oluşturuyor. Bu büyük alanda otonom otomobillerin testlerini yapacak ve geliştirme sürecini hızlandıracak üretici, tamamen sürücüsüz otomobil pazarına 2021‘de girmeyi planlıyor. Bunu iNEXT ile yapmak isteyen firma, 2025 itibariyle de 25 adet tamamen elektrikli otomobil planlıyor.

BMW

BMW geleceğine yatırım yapıyor

Mevcut test merkezlerinin yeterli kapasitede olmadığını belirten şirket, Çek Cumhuriyeti’ndeki merkez ile ideal şartları elde ettiklerini açıklıyor. Şirketin Doğu Avrupa‘da açacağı ilk araştırma geliştirme merkezi olacak bu pist, şirkete gerçek yol testleri kadar önemli veriler elde etme şansı verecek. Bu alanda ayrıca elektrikli otomobil modelleri üzerinden de çalışmalar yürütülecek.