reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW’den elektrikli otomobil pilleri için kilit ortaklık

Bugün yaklaşık 118 milyon dolara sürücüsüz otomobil test pisti kurduğunu duyduğumuz BMW, şimdi de elektrikli otomobil pilleri için kilit bir ortaklık kurdu.

Geçtiğimiz dönemde verimli elektrikli otomobil bataryaları için 240 milyon dolar yatırım yapan şirket, yeni adımıyla Solid Power şirketiyle ortaklık kuruyor. Bu ortaklığın arkasında ise katı hal piller yer alıyor. Solid Power ile bir araya gelerek katı hal pilleri daha gelişmiş hale getirmek isteyen BMW, teknolojinin ticari hale getirilmesi için de çalışacağını belirtiyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olduğu belirtilen kat hal piller, henüz geniş çaplı olarak üretilemiyor. Benzerlerinden daha yüksek enerji depolayabilen bu pil teknolojisi, ayrıca sıvı bataryalardan daha güvenli olarak nitelendiriliyor. Daha uzun süre görev yapabilen ve zorlu şartlara daha dayanıklı olan katı hal piller, Alman üreticinin desteğiyle gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor.

BMW “elektrik” geleceğinde önce öncü olmak istiyor

Bildiğiniz üzere elektrikli otomobillerin günümüzdeki en büyük sorunu sundukları menzil. İşte bunu yeni batarya teknolojisi ile ortadan kaldırmak isteyen şirket, 2025 itibariyle 25 adet tamamen elektrikli otomobili satışa çıkartmayı planlıyor. Yani elektrikli geleceğe çok büyük önem veren büyük üretici, sürücüsüz sistemler ile beraber pil tarafına çok büyük yatırım yapıyor. Bu yatırımların faydasını önümüzdeki yıllarda fazlasıyla görecek dev üretici, eski bataryaları dönüştürmenin dahi yollarını geliştiriyor.