reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

otonom tramvay
otonom tramvay
otonom tramvay
otonom tramvay
otonom tramvay

Toplu taşımanın geleceği; dünyanın ilk otonom tramvay modeli görevde

Otonom sistemler sadece otomobiller için geliştirilmiyor. Bugün bu konuda önemli bir gelişme daha karşımızda bulunuyor. Dünyanın ilk otonom tramvay modeli göreve çıkmış durumda.

Advertisement

Otonom sistemler artık her türlü ulaşım aracında karşımıza çıkıyor. Başta Tesla olmak üzere birçok otomobil firması otonom yani sürücüsüz araçlar geliştiriyor. Alman devi BMW bir otonom motosiklet modeli üzerinde dahi çalışma gösteriyor. Aynı zamanda sürücüsüz / pilotsuz uçaklar ve gemiler de geliyor. İşte bunlar arasına bir tramvay da dahil oldu. Almanya Potsdam’da dünyanın ilk otonom tramvay modeli göreve başladı. Şimdilik belirlenen 6 km’lik test alanında yol yapan  tramvay, gerçekten toplu taşımanın geleceğini gözler önüne seriyor. Arkasında Siemens‘in yer aldığı araç, yol almak için otonom araçlar ile aynı teknolojileri kullanıyor. Yani gelişmiş kameralar, radar, lidar ve sensörler kullanılıyor. Temelinde özel bir yapay zekanın yer aldığı araç, bu sayede çevredeki trafiği ve trafik işaretçilerini sürekli olarak takip edebiliyor. Deneme sürecinde içerisine insan alınmayan otonom tramvay, söylendiği kadarıyla sorunsuz olarak görev yapıyor. Yapısı gereği şehir trafiğine dahil olan araç, henüz insan gözetiminde deneniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otonom tramvay da gerçek oldu

Üzerinde daha geniş alanlarda kullanılması için çalışılan sistem, gerçekten çok güzel görünüyor. Bu tarz gelişmeler kaybedilecek işler açısından ise endişe vermeye devam ediyor. Yani iyi bir teknolojinin kötü sonuçlar doğurma ihtimali bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Bahsettiğimiz BMW imzalı otonom motosiklet modeli