reklamı kapat

POPÜLER

turkcell_ericsson

Turkcell ve Ericsson’dan sürücüsüz araç iş birliği

Turkcell tarafından düzenlenen Teknoloji Zirvesi‘nde sürücüsüz araçların önde gelen örneği EasyMile EZ10 da tüm dikkati üstüne çekti. Turkcell ve Ericsson iş birliği ile Türkiye’de ilk kez kullanıcı deneyimine sunulan EZ10, şu anda dünyanın en çok kullanılan sürücüsüz servis aracı olarak örnek gösteriliyor.

Hassas sensörlerle donatılan EZ10 altyapı, diğer araçlar, yayalar ve yol üzerindeki diğer her şeyle ilgili verileri anlık olarak algılayarak çevresinin 360 derecelik bir resmini çiziyor. Böylece durması, ilerlemesi, hızlanması veya yavaşlaması gereken anlara son derece güvenli şekilde karar veriyor. Sensörlerin çalışma durumu çok aşamalı şekilde kontrol altında tutuluyor. Aracın yazılımı da her aşamada en üst düzeyde siber güvenlik önlemleriyle denetleniyor.

EZ10, kampüs ya da otel gibi özel alanların yanı sıra, bazı bölgelerde metro ve tramvay durakları arasında ulaşımı da sağlıyor. Belli ülkelerde trafiğe çıkmasına izin verilen ilk otonom araç EZ10, bugüne dek 25 ülkede 250 bin kilometre kat etti. Bu seferlerde 320 bin kişiyi güvenle taşıdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaktan kontrolle sıra dışı deneyim yaşandı

Zirvede katılımcılar aynı zamanda Haliç Kongre Merkezi’nden Ericsson’un İsveç’teki test pistinde bulunan bir aracı da uzaktan gerçek zamanlı olarak sürerek, sıra dışı bir deneyimi de  yaşama şansı buldu.

Teknolojiyle engelsiz buluşma

Turkcell Teknoloji Zirvesi engelli konuklar için özel olarak düzenlendi. Zirvenin yapıldığı Haliç Kongre Merkezi’ndeki tüm alanlar, görme, işitme ve yürüme engelli ziyaretçilerin ihtiyaçlarına uyumlu hale getirildi. Tüm salonlarda tekerlekli sandalyelerindeki izleyicilerin sahneyi rahatlıkla görebildikleri alanlar ayrılırken, programın tamamında da görme ve işitme engelli konuklara işaret dili bilen ve anlık betimleme yapabilen görevliler eşlik etti.

İlginizi çekebilir

Google Stadia ile tanışın