reklamı kapat

POPÜLER

Toyota sürücüsüz otomobil e-Palette

Toyota sürücüsüz otomobil projesi için 17 milyon dolarlık anlaşma

Japonya’nın iki büyük şirketi önemli bir iş birliğini duyurdu. Otomobil üreticisi Toyota ve teknoloji devi SoftBank, sürücüsüz otomobil merkezli servislerinin müjdesini verdi.

Teknoloji devi SoftBank ve Toyota sürücüsüz otomobil merkezli bir iş birliğine gittiklerini açıkladı. 17 milyon dolarlık bu girişim Monet Technologies çatısı altında kullanıcılara hizmet sunmaya hazırlanıyor. Toyota sürücüsüz otomobil modelleri, SoftBank’ın nesnelerin interneti platformlarıyla beraber hizmet vermeye hazırlanıyor. Yiyecek ve eşya teslimatlarından sağlık alanına kadar geniş yelpazede bir hizmet verilmesi planlanıyor. Japon otomobil üreticisinin daha önce de Uber ve Amazon gibi teknoloji şirketleriyle iş birliği isteği duyulmuş ve Toyota, sadece araç üretip satmanın ötesinde sektörde yeni bir amaç edinme arayışına girdiğini göstermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stratejik tercih

Japon otomobil üreticisinin SoftBank tercihi ise hayli stratejik. SoftBank’ın Uber, Didi Chuxing, Grab ve Ola gibi araç çağırma şirketlerinde hissesi bulunuyor. Bu da Toyota’nın sürücüsüz otomobil merkezli servis projesi için en temel ihtiyaçlardan biri. Firma Toyota Research Institute üzerinden kendi otonom teknolojilerini geliştiriyor. Bu yılın başlarında Uber’e 500 milyon dolarlık yatırım yapan otomobil üreticisi, Asya’da faaliyet gösteren araç çağırma servisi Grab’e de 1 milyar dolarlık yatırımda bulunmuştu. Temel olarak SoftBank anlaşması yaşı büyük kimseler ve Japonya’nın nüfusu azalan bölgelerinde kalanlar için “talebe göre hizmet” sunacak bir servis getiriyor.

Monet’in bir diğer amacı ise Toyota’nın sürücüsüz servis hizmeti e-Palette çalışmalarının hızlanması. Hem yolcu taşımak hem de teslimat yapmak için tasarlanan e-Palette’nin Uber, Amazon, Didi ve Pizza Hut gibi firmalarla hizmet vermesi bekleniyor. Japon otomobil üreticisi 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda görücüye çıkacak şekilde e-Palette’yi geliştirmiş olmak istiyor. Servisin ticarileşmesi içinse hedef 2023.

İlgili video

e-Palette tanıtımı