reklamı kapat

POPÜLER

Jet motorlu Bloodhound
Jet motorlu Bloodhound
Jet motorlu Bloodhound

Jet motorlu Bloodhound, kara hız rekorunu kırmaya hazır [Video]

İlk olarak 2008 yılında tanıtımı yapılan jet motorlu süper araç Bloodhound, halka açık ilk denemesine çıktı. Araç sunduğu sonuçla hedeflenen kara hız rekorunu kırmaya hazır görünüyor.

Sponsorlar ve bağışlar ile geliştirilen Bloodhound, temel olarak jet motorlu bir hız canavarı. Formula 1 aracı, savaş uçağı ve uzay gemisi teknolojilerini bir araya getiren araç, çıktığı halka açık ilk denemesinde tam 340 km/s hıza ulaşmayı başarmış durumda. Bu hıza 9 saniyenin altında çıkarak akıllara durgunluk veren teknoloji harikası, denemede Eurojet EJ200 motoruyla sahne aldı. Esas üretim amacı 1.610 km/s hıza ulaşmak olan araçla, mevcut kara hız rekoru (1.227 km/s) kırılmak isteniyor. Bu ana denemeyi ise 2020 yılında Güney Afrika’da yer alan kuru bir gölde yapmayı hedefleyen takım, şu an ilk aşamada 1.050 km/s hızı kendisine hedef koymuş görünüyor. Son sürümünde hibrit bir motorun yer alacağı araç, devasa boyutlarıyla dikkat çekiyor.

Jet motorlu Bloodhound

Gelinen son nokta: Jet motorlu Bloodhound

Eski RAF pilotu Andy Green tarafından kontrol edilen süper araç, elbette pratik gelecekten uzak bir konumda bulunuyor ve takımın bu araçla tek amacı hız rekorunu kırmak olarak görünüyor. Kanatsız bir savaş uçağı tasarımına sahip olan hız makinesi, umuyoruz bu büyük amacı için gereken maddi gücü en kısa zaman bulabilir. İnsanoğlu sınırları sonuna kadar zorlamayı çok seviyor.

Video