reklamı kapat

POPÜLER

Intel Optane SSD 900P

Intel, Optane SSD 900P ile hız sınırlarını zorluyor

İşlemci devi devi Intel, son tüketiciye yönelik yeni depolama birimi Optane SSD 900P ile performans konusunda çıtayı oldukça yükseltiyor. 

Intel Optane SSD 990P, şirketin ilk çözümlerinden farklı olarak son tüketiciye hitap ediyor. Yani sadece veri merkezleri ya da iş istasyonları için olmayan SSD, 280 GB ve 480 GB olmak üzere iki farklı kapasiteyle hazırlanmış. PCIe x4 Gen 3 ve 2,5 inç U.2 olmak üzere iki farklı form faktörü bulunan ürün, rakiplerden “3D XPoint” bellek teknolojisiyle ayrılıyor. Standart SSD’lerde NAND bellek kullanılırken, şirket 3D XPoint ile özellikle performans konusunda öne çıkmayı başarıyor. Micron ile birlikte hazırlanan bu teknoloji, şirketin açıklamasına göre 3D dama tahtasında düzenlenen eşsiz bir transistörsüz çapraz nokta mimarisi kullanıyor. Bellek hücreleri, sözcük ve bit satırlarının birleştiği noktada yer alıyor ve böylece hücrelere ayrı ayrı yanıt verilmesini sağlıyor. Sonuç olarak, veriler küçük boyutlarda yazılıp okunabilirken, daha hızlı ve daha verimli okuma/yazma işlemlerinin önü açılıyor.

Intel Optane SSD 900P

Intel, Optane SSD 900P geleceği gözler önüne seriyor

2500 MB/s rastgele okuma ve 2000 MB/s yazma hızlarına sahip olan 900P, bu hızı pratikte de gösterebiliyor. Şirkete göre SSD daha önce 17,4 saat süren bir 3D render işlemini tam 6,3 saate çekebiliyor. Oyunların ve uygulamaların açılışını da inanılmaz hızlı hale getiren ürün, 390 dolar yurt dışı fiyatından başlıyor.