reklamı kapat

POPÜLER

Waymo otonom araç kış testi

Waymo, otonom araç teknolojisini en zorlu teste soktu

Google‘ın otonom otomobil projesi için kendisine bağlı şirketi Waymo, Amerika’da önemli bir teste başladı. Şirket otonom araç modelini en zorlu yol şartına soktu.

Waymo, Chrysler Pacifica Hybird üzerine kurduğu otonom teknolojisini uzun süredir gerçek yollarda test ediyor. Şimdiye kadar test için en uygun şartları seçen şirket, artık çıtayı yükseltiyor. Resmi olarak yapılan açıklamaya göre otonom araç Michigan‘ın karlı yollarına çıkıyor. Evet otonom aracını artık karlı yollarda da test edecek olan firma, böylece insanların dahi zorladığı zorlu şartları teknolojisine öğretmeye çalışacak. Daha önce bu konuda ufak denemeler yapan ancak ilk defa normal karlı yollara çıkacak olan şirket, söylendiği kadarıyla gelecekteki şartları şansa bırakmak istemiyor.

Waymo, otonom araç konusunda bir numaraları isimlerden

waymo otonom araç kış testi

Şirketin CEO koltuğunda oturan John Krafick eski bir Hyundai yöneticisi. Bu açıdan otomobil teknolojilerinde oldukça tecrübeli bir isim olan Krafick, bu testin araçlarda kullanılan sensörler için çok önemli olduğunu söylüyor. Elde ettiği verilerden otonom araçların karlı yollarda kullanımı için yeni sürüş stili geliştirecek olan firma, böylece rekabetin bir adım ötesine geçmek istiyor. Şeritlerin görünmediği karlı yollarda sürmek otonom araçlar için imkansız dururken, bunun altında nasıl kalkılacağı büyük merak uyandırıyor. Otonom araçların gerçeğe dönüşmesi içinse tüm şartlarda yüksek performans vermeleri gerekiyor.