reklamı kapat

POPÜLER

nano teknoloji

Pencereleri güneş enerjili ısıtıcıya çeviren nano teknoloji

Yapılan araştırmalara göre yaşadığımız mekanlar pencereler üzerinden ciddi ısı kaybediyor. Bu durum kışın büyük maddi zarar yaratırken, pencereleri güneş enerjili ısıtıcıya çeviren nano teknoloji yardımımıza koşmaya hazırlanıyor.

Gothenburg Üniversitesi araştırmacıları, nano teknoloji kullanarak plasmonik nanoantenler yarattıklarını belirtiyor. Güneş ışığını kuvvetle emen ve yerleştirdikleri yüzeyi ısıtan bu plasmonik nanoantenler, normal camlarda kullanılabiliyor ve şeffaflığı da bozmuyor. Estetik hiçbir fark yaratmadan yapıların ısı kaybını önleyen ve hatta ısıtan sistem, istenirse pencere harici yerlere de uygulanabiliyor. Özellikle tamamen cam kaplı gökdelenler için dikkat çeken sistem, iş yerleri yanında ev pencerelerine de takılabiliyor. Herhangi bir rengi de bulunmayan sistem, güneş ışığının renk tayfını tamamen koruyabiliyor.

Her şey nano teknoloji ve getirdikleri sayesinde

nano teknoloji

Konu hakkında konuşan araştırmacı Alexandre Dmitriev, yaşam ve çalışma alanlarının termal dengesini önemli derecede değiştirebilecek şaşırtıcı derecede basit, ucuz ve etkili bir yol geliştirdiklerini söylüyor. Modern yapıların eskiye oranla daha çok cam kullandığı söyleyen araştırmacı, geliştirdikleri teknolojinin farklı alanlarda da kullanılabileceği belirtiyor. Bu noktada radyasyon temelli soğutma ve güneş enerjili termal izolasyon örneklerini veren Dmitriev, ekibiyle sistem üzerinde çalışmaya devam ediyor. Plasmonik nanoantenlerden daha fazla ısı almak isteyen ekip, güneş enerjisinin gücünü sonuna kadar kullanmayı hedefliyor.