reklamı kapat

POPÜLER

Tüm Amerika’ya enerji verebilmek için ne kadar güneş paneli gerekir?

Güneş enerjisi son yılların en çok konuşulan enerji kaynaklarından biri. Birçok ülkede enerjinin kısmi olarak karşılanabilmesi adına büyük güneş paneli çiftlikleri kuruluyor. Güneş panellerinin doğaya hiçbir zararı olmaması, küçük bir alanda bile çok fazla enerji üretimi sağlayabilmesi ve uzun vadede maliyet olarak diğer enerji türlerine göre daha avantajlı olması güneş enerjisini ön plana çıkaran özelliklerden. Elon Musk yaptığı açıklamayla tüm Amerikaya enerji sağlamak için ne kadar güneş paneline ihtiyaç duyulacağını belirtti. Ortaya çıkan rakamlar oldukça şaşırtıcı.

Ulusal Valiler Birliği toplantısında konuşan Elon Musk, güneş enerjisiyle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 30 valinin bulunduğu toplantıda konuşan Musk, Amerika’nın tamamına yetecek enerjisi sağlamak için ne kadar bir alanda güneş paneli kurulması gerektiğini söyledi. Buna göre tüm Amerika’ya enerji vermek için 160 kilometreye 160 kilometre bir alana güneş enerjisi paneli kurulması yeterli oluyor. Böyle bir alanın Nevada, Teksas veya Utah bölgesinde çok rahatlıkla oluşturulabileceğini de dile getiriyor. Güneş panellerinden gelecek olan enerjiyi depolayacak olan piller içinse sadece yaklaşık 1.5 kilometreye 1.5 kilometre boyutlarında bir alan gerektiği belirtiliyor.

Kağıt üzerinde bu rakamlar çok az gibi görünse de bu hayalin gerçek olması en azından şimdilik pek kolay görünmüyor. Böyle bir güneş paneli sahasının oluşturulabilmesi için çok büyük paralar ödemek gerekiyor ve Amerika’nın şimdilik böyle bir yatırım yapması beklenmiyor.