reklamı kapat

POPÜLER

Yağmur damlalarından enerji üretebilen güneş paneli

Normalde yağmur damlaları güneş enerjisi üretimi açısından büyük sorun yaratıyor. Zira hava kapalı olduğunda paneller verimli bir şekilde enerji üretimi gerçekleştiremiyor. Çinli bilim insanlarının geliştirdiği güneş panelleri ise yağmur damlalarından enerji üretimi yapılmasını sağlayarak önemli bir sorunun üstesinden geliyor. 

Damlalar güneş panellerinin üzerindeki yüzeye yapışıyor ve burada bir nevi kapasitör görevi üstleniyor. Yüzeydeki elektronlar ve sudaki iyonlar sayesinde elektrik üretimi gerçekleştiriliyor. Çok yeni olan bu paneller maalesef henüz yeterince verimli çalışmıyor ve yüzde 6,5 oranında enerji dönüşümü sağlayabiliyor. Dünyanın en iyi güneş panelleri ise gelen enerjiyi yüzde 22 oranında elektriğe dönüştürebiliyor. Dolayısıyla yağmur damlalarından enerji üreten bu panellerin katetmesi gereken çok yol olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu paneller tam manasıyla çalışabilirse havanın genelde kapalı olduğu ve güneşin yüzünü nadir gösterdiği bölgelerde enerji üretiminin sağlanması amaçlanıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Yağmur damlalarından enerji üretebilen güneş paneli” için bir cevap

  1. Hakan Gürsoy dedi ki:

    Şuan yapımı %99 bitmiş olan Sivasspor’un yeni sahasının çatısı yağmur ve kar suyunu enerjiye çevirecek şekilde yapılmış. Önemli bir haber değil.