reklamı kapat

POPÜLER

Yeni nesil güneş panelleri insan gözüyle görülemeyecek

Michigan State Üniversitesi’nde yürütülen araştırmalar sonucu geliştirilen yeni  nesil güneş panelleri, kullanılan özel enerji soğurma yöntemiyle insan gözüyle görülemeyecek derecede saydamlık sunuyor.

Güneş ışığına maruz kaldığında parlayan organik moleküller aracılığıyla güneş enerjisinden yararlanan yeni nesil paneller, kenarlar boyunca uzanan fotovoltaik şeritlerle kızıl ötesi ışığı daha faydalı hale getirerek elde edilen verimi arttırıyor. Bu sayede insan gözünün algılayamadığı kızıl ötesi ışık dalgaları, panelleri saydam bir yapıya kavuşturuyor. Geliştirilen yeni nesil panellerin şu an çatılarda veya güneş enerjisi tarlalarında gördüğümüz standart panellerin minyatür versiyonları olduğunu söyleyen araştırmacı Richard Lunt, daha önceki modellerde entegre fotovoltaik tabakalar yüzünden renkli ya da mozaik cam görünüme sahip formların elde edildiğini belirtiyor.

solar panel -2
Şu an panelden geçen ışığın sadece yüzde 1’lik bölümünü dönüştürmeyi başaran ekip, dünyadaki en verimli panellerde bu oranın yüzde 40 dolaylarında olduğunu ve kendilerinin ise yakın gelecekte öncelikli hedef olarak yüzde 5’e ulaşmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Sağlanan enerji dönüşümüyle kaynak tüketimini minimuma indiren güneş panelleri diğer taraftan gelecek nesiller için ekolojik sistemin korunmasına da katkı sağlıyor.