reklamı kapat

POPÜLER

solar

Giyilebilir güneş panelleri moda ve teknolojiyi buluşturarak kesintisiz iletişim vadediyor

Değiştirilebilir bataryalar, devamlı taşınan portatif şarj cihazları, her gidilen yerde priz arama telaşı… İhtiyacımız olan enerjiyi üretebilsek çok daha kolay olmaz mıydı? Giyilebilir teknolojide bir sonraki adım da tam olarak bunu yaratmak istiyor. Güneş enerjisini kıyafetlerinizde depolayıp gün içerisinde ihtiyacınız doğrultusunda kullanmak istemez miydiniz?

Akıllı telefonlara bağımlılığımız arttıkça telefonların sunduğu güç de yetersizleşiyor. İnsanları yalnızlaştıran bu eylem kalabalık buluşmalarda bile ön sıralarda kendini gösteriyor. Her an elimizde olan cihazların bir an olsun kapanmaması hayati bir durum haline gelmişken teknoloji sektörünün genişleyerek diğer sektörleri de bünyesine dahil etmesi kaçınılmaz hale geliyor.

solar
Teknolojik kıyafetler ise ilk kez karşılaştığımız bir buluş değil. Öncesinde müzik çalan t-shirtlerden tetris oynayabileceğiniz giysilere kadar sayısız ürün üretildi. Ancak moda tasarımcısı Pauline van Dongen, enerji üretimine odaklı bir koleksiyon çıkarmanın gerekli olduğunu düşünerek güneş enerji panelleri ile yarattığı prototipleri geçtiğimiz ay kullanıcıların beğenisine sundu. Sürekli iletişim halinde kalmanın önemine vurgu yapan Dongen’ın tasarımları olabildiğince sade. Gizlenebilir solar panellerin olduğu koleksiyonda, panelleri örttüğünüzde normal bir elbiseden farksız olan kıyafetler, paneller açıldığında da göreceli olarak şıklığını koruyor. Dongen’in tasarımları her ne kadar Lady Gaga’nın gardırobundan çıkmış gibi görünse de ticari ürünlerin muhtemelen daha farklı tasarımlara sahip olacağını söyleyebiliriz.