reklamı kapat

POPÜLER

Apple, İsviçreli saat devi TAG Heuer’in yöneticisini kaptı

Apple bir akıllı saat tasarladığı konusunda resmi hiçbir açıklama yapmamış olsa da, hepimiz sonbaharda iWatch‘la tanışacağımıza emin gibiyiz. Dedikodular bitip tükenmediğine göre iWatch’un ilgi çektiğine şüphe yok, yine de hem severiz hem döveriz deyip bu iWatch’un zamanlama açısından yarışta çok geri kaldığını da belirtmeden edemiyoruz. Piyasadakilerin yanı sıra çıkması beklenen saatler işlevsel açıdan çoktan birbirinin klonu haline gelmiş durumdayken iWatch’un yarıştaki stratejisi yine tasarıma yüklenmek olacak gibi görünüyor. Resmi kaynakların da doğruladığı üzere, İsviçreli saat devi TAG Heuer üst düzey yöneticilerinden birini Apple’a kaptırdı.

Pek çok kaynak TAG Heuer global satış ve pazarlama başkan yardımcısı Patrick Pruniaux’nun Apple’a geçtiğini doğrularken Apple her zamanki gibi sessizliğini koruyor. Ancak bu noktada, TAG Heuer’in ana şirketi LVMH‘nin bu transferin ardından iWatch’u tehdit olarak gördüğünü itiraf etmiş olması önemli. Bu açıklama iWatch’un her sene yenilenmesi gereken çirkin bir plastik yığınından öteye geçip klasikleşmiş bir modelle karşımıza çıkabileceğine işaret ediyor.

Satışlarının ciddi bir kısmını bir statü sembolü olmasına borçlu olan Apple donanımları şimdiye kadar hep daha profesyonel ve pahalı cihazlar oldu. Üstelik Apple son zamanlarda Burberry’den Beats’e kadar pek çok lüks tüketim sembolünün yöneticilerini ve tasarımcılarını bünyesine kattı. TAG Heuer’den kaptığı Pruniaux ile bu stratejisini sürdüren Apple, görünüşe bakılırsa “havalı” etiketinin yanına “lüks” ve “klasik” ibarelerini de kazımak istiyor. Hal böyleyken, tasarımını bilemeyeceğiz ama fiyat olarak iWatch’un muadillerine ciddi fark atacağı kesin.