reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı Otoyollar

Güneş panelleri çalınan yoldan geriye ilginç bir soru kaldı

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde sizinle bir haber paylaşmış ve Çin‘in güneşten elektrik üreten geleceğin yolunu inşa ettiğini aktarmıştık. İşte bu güneş panelleri bulunan yolda çok ilginç bir olay yaşandı.

Çin’in Jinan şehir otoyolunda yer alan 2 km’lik bölümde inşa edilen bu yol, bünyesinde güneş panelleri barındırıyor. Bu panellerle güneşten elektrik üretebilen yol, bugün ilginç bir konuyla gündeme geldi. Qilu Evening News’un haberine göre yolun ufak bir kesimindeki paneller çalındı. Geçtiğimiz hafta içerisinde meydana geldiği belirtilen olay, başta bir kaza olarak nitelendirildi. Ancak yapılan incelemede kayıp olan bölümün özenle kesilerek çıkartıldığı belirlendi. Bu olay sonucunda ise geriye anlam verilemeyen ilginç bir soru kaldı. İlk olarak bu panellerin tek başına para etmeyeceği ya da kullanılmayacağı söyleniyor. Yani hırsızların bunu almasının arkasında kişisel kullanım ya da paraya çevirme amacı olmadığı tahmin ediliyor. Peki bu paneller neden çalındı?

Yapılan en gerçekçi tahmin, birilerinin bu panellerin arkasındaki teknolojiyi öğrenmek istediği yönünde. Bildiğiniz üzere güneş panelleri otomobilleri kaldıracak güçte değil. Bunu özel geliştirilen bir şeffaf beton ile çözen inşaat ekibi, güneş panellerini bu şeffaf betonun altına yerleştiriyor. Bu sayede güneş ışıklarını alabilen paneller, aynı zamanda ağır yük altında görev yapmaya devam edebiliyor. İşte sırf bu yenilikçi altyapı için bu ilginç hırsızlığa kalkışıldığı tahmin ediliyor.

Çin’de yapılan yol güneş panelleri ile enerji üretecek

Elektrikli otomobillerin enerji harcamadan hatta depolayarak yol alabilmesine aracılık edecek yol, daha önce de söylediğimiz gibi dünyada bir ilki oluşturmuyor. Fransa başta olmak üzere diğer ülkelerde buna benzer çalışmalar içerisinde bulunuyor.