reklamı kapat

POPÜLER

Oxford PV

Oxford, güneş paneli verimliliğinde dikkat çeken bir adım attı

Oxford Üniversitesi’nin bir yan kuruluşu olan Oxford PV, yüksek verimliliğe sahip bir güneş paneli ile gündemde yer alıyor.

Almanya merkezli Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ile ortak bir çalışma yapan Oxford PV, geliştirdiği bir güneş panelinin yüzde 25 dönüşüm verimliliğine (Güneş enerjisinin elektriğe dönüştürülme yüzdesi) ulaştığını söyledi. Bu günümüz için oldukça yüksek görülen yüksek verimliliğe, “perovskit-on-silikon tandem güneş hücreleri” ile ulaşıldığı aktarılıyor, bu altyapının teorik olarak yüzde 43’ün üzerinde bir verimliliğe ulaşma potansiyeli de bulunuyor. Alanında rekor kıran yeni panelin 1,68 metrekarelik bir alanda 421 watt güç ürettiği aktarılırken, Oxford PV’nin aslında ticari seviyedeki perovskit-on-silikon tandem güneş hücresi ile kendi testlerinde yüzde 28,6 verimliliğe ulaştığı ve bu altyapıyı tam yüzde 30 verimliliğin ötesine taşımak için net bir yol haritasına sahip olduğu da söyleniyor. Bu çalışmalar ve elde edilen başarılar elbette güzel görünüyor, birim alandan elde edilen temiz ya da yenilebilir güneş enerjinin artırılmasının gelecek için büyük önemi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş paneli konusunda bundan önce Hollanda gündeme gelmişti. Bisiklet kullanımının çok yüksek olduğu ülkelerden ülke, güneş panellerine sahip bisiklet yollarını artırıyor. Hollanda, bu konuya yıllardır çok ciddi yatırımlar yapıyor. Uzun seneler önce açtığı dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolu ile önemli bir enerji üretim başarısına ulaşmayı başaran ülke, geçtiğimiz aylarda çıkan  son haberlere göre iki yeni güneş enerjili bisiklet yolu daha açmış durumda. Colas Group şirketi Wattway ve Hollandalı inşaat şirketi BAM Royal Group tarafından Kuzey Hollanda ve Kuzey Brabant eyaletlerinde inşa edilen bu yollarla, ilk senede 160 MWh yenilenebilir enerji üretilmesi hedefleniyor.

Açıklamaya göre Wattway imzalı solar bisiklet yolları sadece birkaç milimetre kalınlığında yeni bir tür katı güneş paneli kullanıyor ve güneş panelleri direkt olarak mevcut bisiklet yollarına yapıştırılıyor. Güneş panellerinin reçine ve polimerlerden oluşan çok katmanlı bir tabaka ile kaplandığı belirtiliyor, bu sayede paneller güneş ışığını içeri alacak kadar saydam ve bisiklet trafiğine dayanacak kadar sağlam birer seçenek oluyor.

Hollanda merkezli adımlar yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER