reklamı kapat

POPÜLER

Nissan

Nissan, elektrikli araç fiyatlarını “LFP” ile düşürmeyi hedefliyor

 - Güncelleme: 31 Ocak 2024 09:29

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından olan Nissan, elektrikli araç fiyatlarını LFP bataryalar ile düşürmeyi hedefliyor.

Nissan, gelen yeni bilgilere göre elektrikli otomobillerin fiyatlarını düşürmek için direkt olarak kendisi lityum demir fosfat (LFP) bataryalar üretmeyi planlıyor. LFP bataryaların daha ucuz elde edilebilen malzemeler sayesinde lityum iyon pillere göre yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 30 arasında daha ucuza üretilebildiği aktarılıyor. LFP batarya konusunda pazarın lideri Çinli BYD olarak görülürken, Nissan’ın bu konudaki tüketiciye ulaşacak adımları ise ancak 2026 yılında atmaya başlayacağı belirtiliyor. Nissan çıkan haberlere göre şu anda Japonya’daki ARGE tesisinde yeni batarya teknolojileri geliştiriyor, şirketin LFP bataryalarını da Yokohama’daki fabrikasında üretebileceği belirtiliyor. Nissan elbette gelecek için başka planlar da yapıyor. Örneğin yüzde 100 kesin bir bilgi yok ancak katı hal temelli bir batarya üzerine kurulacak tamamen elektrikli Nissan GT-R ile 2030 yılında tanışabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir şirket yetkilisinin açıklaması üzerinden gündeme gelen bu detay, gösterimi daha önce yapılan Hyper Force EV konseptini merkeze alıyor. Bu araç için konsept formda 1.300 beygir güç açıklanıyor, 2030’a kadar bu gücün elektrikli otomobil tarafında düşük kalacağını düşünenler dahi bulunuyor. Daha önce yapılan resmi paylaşıma göre Nissan 2023 yılını 898 binden fazla toplam otomobil teslimatı ile kapattı, sadece Nissan GT-R modelleri özelinde390 adet satış yapıldığı duyuruldu. 2022’de sadece 57 adet GT-R sattığı açıklanan ve bu açıdan 2023’te yüzde 584’lük bir artış gören firma, GT-R serisi araçlarıyla halen otomobil tutkunlarını büyülemeye devam ediyor.

Nissan haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER